Bademcik Taşı Sorununuz Olduğunu Anlamanın 5 Yolu

/ 9 Ekim 2019 / 39 / yorumsuz
Bademcik Taşı Sorununuz Olduğunu Anlamanın 5 Yolu

 Bademcik taşı, streptokok adı verilen bakterilerin yol açtığı akut bademcik iltihabı sorununun bir belirtisidir. Bu hastalık çocuk veya yetişkin farketmeksizin herkesi etkilemektedir. Ancak küçük yaştaki çocuklar, birçok nesneyi ağıza sokma eğilimi gösterdiği için enfeksiyonun daha kolay yayılmasına sebep olurlar. Bademcik taşı, bazı durumlarda akut GABHS farenjitiyle birlikte yüz gösterebilir. Bu sorun da yutağı çevreleyen mukusta iltihap oluşumu anlamına gelir.

 Bademcik Taşı Hangi Semptomlara Neden Olur?

 Bazı boğaz hastalıkları ile kendini gösteren bademcik taşı şu belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olabilir;

– Kulak ağrısı

 – Yüksek ateş

 – Boğaz ağrısı

 – Baş ağrısı

 – Yutkunma güçlüğü

Boğazınızda oluşan ağrı bademcik taşı nedeniyle ortaya çıkıyorsa, bunu aşağıdaki belirtiler sayesinde anlayabilirsiniz.

1. Yutkunmada Zorluk ve Ağrı

 Yutkunma sırasında oluşan ağrı çok yoğun seviyelere ulaşarak kişiyi rahatsız edecek dereceye gelebilir. Bu sorun genelde boğazda oluşan kaşıntı ile başlar. Ardından da tükürük yutma, lokmaları yutmada zorluk ve içecek tüketirken zorlanma gibi sıkıntılarla kendini göstermeye devam eder. Böyle bir durum söz konusu ise; kısa sürede bir kulak burun boğaz hekimine görünmek önemlidir.

2. Ağız Kokusu

 Ağız kokusu da bademcik taşı belirtilerinden biridir. Ancak bu belirti her zaman ortaya çıkmayabilir. Eğer bademcik taşınız streptokok bakterileri nedeniyle oluşan bir enfeksiyon ile ortaya çıkmışsa, bu durumda ağız kokusu belirtisi oluşması normaldir.

3. Boyundaki Lenf Bezleri

 Boyunda bulunan lenf bezleri, boğazda ortaya çıkan mikropları yok etmekle görevlidir. Eğer streptokok bakterileri kaynaklı boğaz ağrısı çekiyorsanız ve lenf bezlerinizde iltihap söz konusu ise, lenf bezleriniz dokunduğunuzda hassasiyet gösterecektir.

4. Boğaz Ağrısı

 Virüs kaynaklı bir enfeksiyon oluştuğunda, bademcik taşı çene ve baş bölgesinde ağrıya neden olabilir. Bu ağrılar da boğaz bölgesine yayılabilir. Ancak enfeksiyon bu bölgelere yayılmışsa, antibiyotik tedavisi fayda göstermeyecektir. Böyle bir durumda hekiminizle görüşmeli ve uygun bir tedavi oluşturmasını istemelisiniz.

5. Bademcikler

 Bademcik taşı oluşmuşsa, iltihaplı bademciklerin oluşumu da kaçınılmazdır. Bu durumda bademcikler parlak ve kırmızı bir renk alır. Ayrıca boyutlarında büyümeler görünmekle birlikte, sarı ya da beyaz renkte lekelerle çevrelenmiş olabilirler.