Bacak Krampları Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

/ 8 Haziran 2019 / / yorumsuz
Bacak Krampları Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Kontrolün aşırı derecede zayıflatılmasına sebebiyet veren bacak krampları, kaslarda bir anda gerçekleşen kasılmalarla baş gösterir. Hareket sırasında görülme olasılığı oldukça fazladır. Beklenmedik hareketlerin yapılması durumunda oluşabileceği gibi uyku halinde bile bacak krampları oluşabilir.

Bacak Krampları Neden Olur?

Tek bir sebebi olmayacağı gibi kesin olarak bilinen bir nedeni de bulunmayan bacak krampları çeşitli eksiklikler sonucunda baş gösterir. Bunların başında potasyum ve magnezyum yetersizliği gelirken vücutta sodyum bulunmaması da kramp sebebi olarak belirtilir. Hali hazırda işleyişlere bakıldığında ise uzun süre ayakta kalma veya oturma hallerinde çok daha sık bir şekilde bacak krampları oluşur. Hamilelik ya da aşırı soğuk havaların olduğu dönemlerde de kişide bacak krampları görülmesi ihtimali yüksektir. Kişinin aşırı alkol alması veya çok uzun zaman susuz kalması da diğer sebeplerden birkaçıdır. Bacak kramplarının çok daha yoğun bir şekilde görülebileceği hastalıklı durumlar ise böbrek problemler, diyabet, tiroit, kas yorgunluğu, MS hastalığı, yüksek tansiyon gibi açıklanabilir.

Bacak Krampları Nasıl Geçer?

Bacak kramplarının geçirilmesi için çeşitli egzersizler uygulanabilir, çok daha düşük seviyelerde olması halinde ise doğal yöntemlerde bulunur. Ev ortamında kolaylıkla yapabileceğiniz doğal karışımlarla bacaklarınızda oluşan krampları geçirebilir, azaltabilir veya etkisini minimalize edebilirsiniz.

Zerdeçal-Hindistan Ceviz Karışımı

Bacak kramplarının önlenmesi için kullanılan doğal karışımların başlıcası zerdeçal ve Hindistan cevizi yağı ile olur. Kap içerisinde çok az bir miktarda Hindistan cevizi yağı konulur. Ardından iki yemek kaşığı kadar zerdeçal eklenir. Daha sert ve kalın bir kıvama gelene kadar ikilinin karıştırılması yapılır. Sonrasında kramp ağrılarının olduğu bölgeye sürülerek bir süre masaj yapılır. Böylelikle biraz sonra kramp ağrılarınızda azalma olacağını sizlerde hissedeceksiniz. Bu karışımdan yapmak istemeyenler ise çok daha zahmetsiz bir şekilde zerdeçal kapsülleri alarak tüketebilir.

C Vitamini Karışımı

Bacaklarda oluşan kramp ağrılarının giderilmesi için yapılan bir başka karışımda greyfurt, limon ve portakal üçlüsü kullanılır. Bir adet greyfurt, iki küçük portakal ve üç limonun suyu elde edilir. Karıştırıcı içerisindeki suyun içilmesiyle kramp ağrılarını önemli düzeyde azaltabilirsiniz. Greyfurt, portakal olmaması halinde ise tuz eklemesi yapılarak da tüketim sağlanabilir.