Azospermi Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

/ 25 Eylül 2019 / / yorumsuz
Azospermi Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

 Erkeklerde görülen en önemli kısırlık nedenlerinden biri Azospermidir. Peki, Azospermi nedir? Azospermi, erkeğin menisi içerisinde hiç sperm bulunmaması anlamına gelir. Azosperminin varlığı söz konusuysa, korunmasız olarak cinsel birliktelik olsa dahi, meni içerisinde yumurtayı dölleyecek spermler bulunmadığı için hamilelik oluşmaz. Erkeklerde ortaya çıkan kısırlık (infertilite) problemlerinin ortalama yüzde 10-15’in azospermi kaynaklıdır.

 Azospermi Nedenleri Nelerdir?

 Azospermi, genetik faktörlere bağlı olarak doğuştan kaynaklanan bir problemdir. Ancak sağlıklı bir erkekte de daha sonra azospermi ortaya çıkabilir. Azospermi nedenleri arasında genetik bozukluklar (Örneğin Kistik fibrozis –CFTR mutasyonu gibi), sperm iletim kanallarındaki tıkanıklık, testis bozuklukları (Örneğin inmemiş testis), psikolojik problemler, stres, yaşın ilerlemiş olması, kalitesiz beslenme, hormonal dengesizlikler ve spermleri ortadan kaldıran antikorların vücuttaki varlığı gibi durumlar yer alır.

 Azospermi Belirtileri Nelerdir?

 Azospermi belirtileri, genelde fiziksel muayeneler ile teşhis edilemez. Ancak, azospermi bulunduğuna dair en önemli ipucu, en az 1 yıl boyunca korunmasız ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamamaktır. Böyle bir durumda mutlaka doktora başvurulmalı ve vakit kaybetmeden gerekli testler yaptırılmalıdır. Bunun dışında nadiren meninin renk ve yapısının farklılaşması, kokulu olması gibi durumlar azospermi belirtisi olabilir.

 Azospermi Tedavisi Nasıl Yapılır?

 Kısırlık şikayeti ile bir uzmana başvurulduğunda kadın ve erkeğe ihtiyaç duyulan tüm testler uygulanır. Erkek hormon testleri, semen analizi (spermiogram) ve testis ultrasonu gibi testler uygulanır.

 Semen analizi sonuçları azospermi teşhisi için ayırıcı faktördür. 2 hafta arayla 2 veya 3 kez spermler incelenir. Bu inceleme sonucunda erkekte hiç bir sperm hücresi bulunmadıysa azospermi teşhisi konur. Bu teşhisin ardından sorunun kaynağı araştırılır ve gerekli olan azospermi tedavisi uygulanır. Eğer azospermi sorunu sperm kanallarında ortaya çıkan bir tıkanıklıktan kaynaklanıyorsa cerrahi operasyon uygulanarak bu tıkanıklık giderilir. Böylece, spermlerin kolayca dışarı çıkması sağlanır. Genellikle bu tedavi sonucunda iyileşme görülür ve doğal yollarla çocuk sahibi olunabilir. Eğer tıkanıklık yoksa sperm üretimi ile ilgili problem söz konusu olabilir. Böyle bir durumda ise TESE, Micro TESE, PESA ve PTSA gibi cerrahi tedavi yöntemlerine başvurulabilir.