Ayaklar Neden Kokar?

/ 15 Haziran 2022 / / yorumsuz
Ayaklar Neden Kokar?

Ayaklar Neden Kokar?

Ayaklar Neden Kokar? Sorusu ayak kokusundan rahatsız olan bireyler tarafından sıkça araştırılıyor. Bir çoğumuzun gün içerisinde sıklıkla karşımıza çıkan sorunlarından biri de ayak kokusudur. Genellikle sıcak aylarda havalarında ısınmasıyla ve uzun süre kapalı alanlarda ayakkabı ile durulmasıyla, sorunu şiddetlenmektedir. Uzun süre ayakkabı kullanımının sonucunda ayaklar terler ve ortaya kötü bir koku yayar.

Ayakların terlemesi ayak kokusunun ana nedenlerden biridir. Aynı zamanda mantar enfeksiyonu da ayaklarda kötü kokunun oluşmasına neden olur. Sağlık için kullanılan bazı ilaçlar, hamilelik dönemindeki hormonal değişiklikler ve ergenlik dönemindeki hormonal değişiklikler ayak kokusunun artmasına neden olur. Aynı zamanda obezite, çok fazla stres ve gerginlik, hipertroidi gibi bazı sağlık sorunları da vücudun fazla terlemesine neden olur ve bu da ayak kokusuna neden olur. Alınacak bazı önlemler sayesinde ayak kokusundan tamamen kurtulmak mümkündür.

Ayak Kokusu Neden Olur? 

Ayaklar neden kokar? Kokuyu önlemek için ne yapılmalıdır? Sorusunun cevabını verebilmek için öncelikle ayak kokusuna neden olan sebepleri bilmek önemlidir. Ayak kokusunun nedenleri arasında hijyen gelmektedir. Ayak temizliğinin ihmal edilmesi ayak kokusunun artmasını tetikleyebilir. Ayak kokusunu az da olsa azaltmak için yapılacak ilk şey ayak temizliğinin ihmal edilmemesidir. Gün içerisinde ayaklar düzenli bir şekilde yıkanmalıdır. Aynı zamanda kurulanmalıdır. Ayak temizliği alışkanlık haline getirilmelidir. Ayak hijyeni ayak mantarının önüne de geçmiş olacaktır.

Ayak kokusunun nedenlerinden bir diğeri ise ayakkabı kullanımıdır. Aynı ayakkabıyı arka arkaya uzun süre üç günden fazla giyilmemesine dikkat edilmesi gerekir. Üç giyim arasında bir gün yani 24 saat süreyle havalandırılmalıdır. Bu sayede kötü kokunun ayakkabıya yerleşip ayağınıza bulaşmasını önleyebilirsiniz. Ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk husus ise ayakkabının hava alan malzemelerden üretilmiş olmasıdır. Ayakkabı seçiminde naylon ve sentetik malzeme kullanılmadığına dikkat edilmelidir.

Ayak Kokusunun Önüne Nasıl Geçilir? 

Önüne geçmek için ayak hijyenine dikkat edilmelidir. Düzenli olarak sabunla yıkanan ayaklar için aynı ayakkabı uzun süre  giyilmemelidir. Giyilmesi durumunda ayakkabı ve ayaklar havalandırılmalıdır. Ayakkabılar havalandırıldıktan içine ve ön kısmına kokulu sprey sıkılabilir. Ayak giderici bir diğer yöntem ise karbonattır.  Marketlerde satılan ve mutfakta kullanılan karbonat ayak kokusunun önüne geçer ve yok eder. PH seviyesini dengeler. Ayakkabılar ve çoraplar giyilmeden içerisine karbonat dökülebilir.

Ayaklar Neden Kokar?

Ayak kokusunun önüne geçen bir diğer malzeme ise sirkedir. Sirkede bulunan asit sayesinde kötü koku ortadan kalkar. Haftada 2 veya 3 kere uygulanabilir. Suyun içerisine bir miktar sirke dökerek ayaklarınızı içerisinde 15-20 dakika bekletin. Daha sonra ayaklarınızı sabunla yıkayıp kurulayın. Bu yöntem sayesinde kötü kokunun önüne geçilir.   Ayak kokusunun önüne geçmek için kullanılacak bir diğer yöntem ise demlemeli poşet çay yöntemidir. 4-5 poşet demleme çay poşetinin ayaklarınızın üstünde bir müddet bekletin. 1 ay boyunca her akşam uygulanabilir.  Bu sayede ayak kokusundan kurtulabilirsiniz.