Ayak Topuğum Şişiyor Ne Yapmalıyım?

/ 23 Şubat 2019 / / yorumsuz
Ayak Topuğum Şişiyor Ne Yapmalıyım?

Bugün sizinle paylaşacağım sağlık sorunu topuk şişmesi. Özellikle uzun süre ayakta kalan, ayakta çalışa kişilerde görülen topukların şişmesi hafife alınmaması gereken bir sorundur.

Ayak topuğum şişiyor ne yapmalıyım?

Bazı insanlar, çoğu zaman ayaklarının şişmesinden şikayetçidir. Ayak topukları şişen kişiler istedikleri ayakkabıyı giyemediklerini ve ayakta durmakta güçlük çektiklerini aktarırlar. Ayak topuğundaki şişme ağrı yaptığı için günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen bir sağlık problemidir.

Peki, ayak topukları neden şişer?

Ayak topukları ve ayak bileğinin şişme nedenleri arasında en önemlileri, kalp yetmezliği ve böbrek rahatsızlığıdır. Genellikle fazla tuzlu yemek yiyen kişilerde görülen kalp yetmezliği topuk şişmesine yol açmaktadır. Yine, fazla tuzlu yemek yiyen kişilerde görülen topuk ve bilek şişmesi, böbrek fonksiyonların bozulduğuna dair bir işarettir. Çok tuzlu yemek yiyen kişilerin böbreklerindeki kılcal damarlar fonksiyon kaybına uğrar. Bu yüzden, böbrek fazla idrarı süzemez ve vücutta fazla sıvı birikir. Bu sıvı da ayak bileklerine ve ayak topuğuna toplanır.

Ayak şişmesinin başka nedenlerinin de olabileceğini söylemek gerekir. Uzun bir süre ayakta duran, dolaşım sistemi iyi çalışmayan, hamile bayanlarda, sürekli hareketsiz bir şekilde oturan kişilerde, burkulma ve incinme vakalarında da topuk şişmesi görülmektedir.

Son olarak sizlere şunu aktarmak istiyorum: eğer, ayağınız sürekli şişiyorsa, ilk yapmanız gereken bir kardiyoloji ve nefroloji doktoruna görünmektir. Aman topuğum şişiyor önemsiz bir şeydir diye düşünmemelisiniz.