Ayak Mantarı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

/ 1 Kasım 2019 / / yorumsuz
Ayak Mantarı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Ayak tırnakları ve ayak tabanında oluşan mantarlar, zaman içerisinde tırnağın doğal yapısını bozmaktadır ve kötü görünmesine neden olmaktadırlar. Ayakta oluşan mantarların en önemli nedeni banyodan sonra ayakların kurumasını beklemeden çorap giymektir. Sıcak ve nemli havalarda çok uzun saatler ayakkabının içinde hava almayan ayaklar, mantarın üremesi için en elverişli ortamlardır. Mantarın en kötü yanı, bulaşıcı olmasıdır. Bu yüzden hijyen kurallarına çok dikkat etmek gerekiyor. Başkasına ait ayakkabı, çorap ve banyo havlusunu kullanmamak gerekir.

Ayak tırnaklarında oluşan mantarlar, fiziksel olarak bir rahatsızlık vermemektedir. Ancak ayak mantarı tedavisi çok uzun bir zaman gerektiren bir tedavi süreci gerektirmektedir. Tırnağın dokusunu tamamen bozan bazı mantar türlerinde doktorlar antibiyotik tedavisi uygulamaktadır. Enfeksiyon gibi durumlarda kullanılan antibiyotiklere göre tırnak mantarı tedavisi için kullanılan antibiyotik çok daha ağırdır. Bu da bazı kişilerde zehirlenmelere yol açabilmektedir. Her tıbbi rahatsızlığın tedavisinde öncelik doktorun uygulamış olduğu tedaviye harfiyen uymaktır. Ancak alternatif tedavi yöntemlerinin başarısı da oldukça fazladır. Peki, ayak mantarı için doğal tedavi yöntemleri nelerdir? Bu makalemizde ayak tırnağında ya da ayağının tamamında mantar olan okuyucularımız için evde uygulayabilecekleri tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

TIRNAK MANTARI TEDAVİSİ İÇİN NELER YAPILABİLİR

Ayaklarınıza ve tırnaklarınıza viciks sürdükten sonra en az bir saat beklettin ve daha sonra saf beyaz sabunla yıkayıp iyice kurulayın. Etkisini görmek için bu uygulamayı düzenli olarak yapmanız gerekmektedir.

Hakiki olduğundan emin olduğunuz zeytin yağının içine limon sıkıp bu karışımı pamuk yardımıyla mantarın olduğu bölgelere sürüp en az bir saat bekletin. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde üç kere uygulayın. Bu yöntem tırnak mantarı tedavisi uygulamasında oldukça etkilidir.

Bir leğene ılık su koyun. İçine karbonat dökün ve bu suyun içinde ayaklarınızı bir saat bekletin. Karbonatın birçok şeye faydası olduğu gibi mantar tedavisinde de etkilidir.

Sirkenin bakteri öldürücü özelliğinin bulunduğu herkes tarafından bilinmektedir. Dolayısıyla ayaklarınızı sirkeli suda bekletebilirsiniz.

Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsağı ezip sirkeyle karıştırın. Daha sonra bu karışımı ayağınıza sürüp bir çorap giyerek en az bir saat bekletin.

Pasta ve böreklerde kullanılan yaş mayayı çok aşırı sıcak olmayan fakat sıcağa yakın suyun içine atıp eritin. Ayaklarınızı bu suyun içinde bir saat kadar bekletin. Düzenli olarak uygulandığı takdirde ayaklarda gözle görülür bir şekilde iyileşme olacaktır.

Mantar tedavisinden etkili ve daha kısa sürede sonuç almak için yukarıda bahsetmiş olduğumuz alternatif tedavi yöntemlerinin yanı sıra profesyonel olarak ayak bakımının yapıldığı merkezlere giderek düzenli olarak mantarlı bölgeleri törpületmek gerekiyor.