Ayak Krampları Nasıl Giderilir?

/ 2 Eylül 2019 / / yorumsuz
Ayak Krampları Nasıl Giderilir?

 Ayak krampları oluştuğunda ayaklara sıcak pres ya da soğuk pres uygulaması yapılarak krampları hafifletmenin imkanı vardır, en çok geceleri meydana gelen ayak krampları ile uykunuzdan uyanmanız mümkün… Gece boyunca ciddi ağrılarla gerçekleşen ayak krampları şiddetli bir ağrı olarak ortaya çıkar bütün gece acı çekmenize yol açabilir. Esasında bu kramplar sağlık açısından tehlikeli değildir. Ancak çok fazla egzersiz yaptığımızda ya da belli bir pozisyonda ayağınızı sabit tuttuğunuzda kramplar kendi kendine ortaya çıkarlar. Ayak kramplarının ortaya çıkış nedenlerinden biri de sodyum kalsiyum potasyum gibi mineral eksiklikleridir, bu eksiklik ayak kramplarına yol açar. Dehidrasyon ve uygunsuz ayakkabılar zayıflayan kan dolaşımı ayak kramplarına ve bacak kramplarına yol açan çeşitli faktörlerdir. Bu makalede ayak krampları ve bacak krampları nasıl giderilir sorusuna yönelik bazı ipuçları vermek istiyoruz.

 Ayak krampları nasıl giderilir?

 Sizi uykunuzdan uyandıracak kadar ağrı ve kramplar oluşmuşsa hemen ayağa kalkın baldır ve kaslarınızı ileri doğru çekmeye başlayın ayağınızı esnetmek ve germek eklemleri rahatlatacaktır ve kasların içindeki sertliği azaltacaktır. Ayağımıza 10 dakika yağlı masaj yaparsanız yine rahatlama sağlanacaktır. Kasların gevşemesi ve kan dolaşımının arttırılması temel amaçtır. Bu nedenle yağlı masaj önerilir kramp şiddetli olursa yapacağınız soğuk ya da sıcak pres de rahatlama sağlar. Mesela ağrına ağrıyan tarafa ılık bir havlu veya sıcak ısıtılmış ped koyarak kaslarınızı gevşetin. Ayaklarınızı Sıcak suya batırmak da krampları hafifletecektir, ancak sıcaklığın en fazla 40 derece olmasına dikkat ediniz. Aşırı sıcak suya ayaklarınızı daldırmayınız. Ayak kramplarını gidermek için yine etkili ve kolay yollardan biri ayakta durmak ve ayağı yere basmaya çalışırken ağrı hissedilen yeri ovalamak bu şekilde de kasları sakinleştirebiliriz. Soğuk Pres ayak kramplarına hafifletir. Düşük sıcaklıkta bir bez veya bir Buz parçasını alıp havluya sardıktan sonra bu kramplı tarafa pres uygulayabilirsiniz.

Mineral ve Vitamin Eksikliği Ayak Kramplarına yol Açar

Sık sık ayak krampları geçiren insanların potasyumca zengin besinler tüketmeleri tavsiye edilir; muz ıspanak potasyumca çok zengin olduğu için bu besinleri tüketmek ayak kramplarına azaltacaktır. Yine kalsiyumca zengin gıdalar olan süt peynir sebzeler özellikle yeşil yapraklı sebzeler kalsiyum içeriği yüksek olması sebebiyle ayak krampları gidermek için tüketilmelidir. Kalsiyum takviyesi haplar almak veya kalsiyum bakımından zengin besinler tüketmek, magnezyum takviyesi almak krampları giderir. Dehidrasyon ayak kramplarına çok sık sık neden olmaktadır. Bu nedenle kişinin su ihtiyacını karşılaması gerekir, egzersiz yaparken koşarken yüzerken veya güneş altında iken kaybedilen suyu almak gerekir. Yetişkin insanların günde 2 ile 2 buçuk litre su içmesi gerekir. egzersizlere başlamadan önce ısınma hareketlerinin yapılması yine önemlidir. Yatmadan önce vücudu gerici hareketler yapmak, esnetmek kramp oluşumunu önleyecektir. Dar ve sivri topuklu ayakkabılar giymek yerine rahat geniş ve topuksuz ayakkabılar giymek daha faydalıdır. Sabahları uyandığınızda, ilk işiniz, ayak parmaklarınızı yere dik şekilde tutarak, daireler çizmek olsun. Hem sağa hem de sola küçükten büyüğe doğru daireler çizmeyi deneyin.