Atkins Diyeti Nedir? Sağlığa Yararları ve Olası Zararları Nelerdir?

/ 28 Ağustos 2019 / / yorumsuz
Atkins Diyeti Nedir? Sağlığa Yararları ve Olası Zararları Nelerdir?

Popüler ve düşük karbonat diyeti olan atkins diyeti, 1960 yılında kardiyolog Robert C. Atkins tarafından geliştirilmiştir. Diyet birkaç aşamayı içerir ve beslenme alışkanlıklarını sağlıklı olanlarla değiştirmeyi amaçlar.

Atkins Diyetinin Özü Nedir?

Atkins diyeti kalori sayımı veya porsiyon kontrolü içermez. Dikkate alınması gereken tek şey, eksik lif olan saf karbonhidrattır.

Diyet dört aşamaya ayrılır:

1. İlk aşama en şiddetli olanıdır. En az iki hafta sürer ve 3-4kg kaybetmenize izin verir. Bu zamanda, karbonhidrat miktarını günde 20g’a düşürürsünüz ve 12-15g’ı sebzelerden elde edilir. Meyveleri, hamur işlerini, makarnaları, çerezleri tamamen ortadan kaldırarak kümes hayvanlarından, etten, deniz ürünlerinden, yumurtalardan ve peynirlerden protein alarak beslenirsiniz. Günde sekiz bardak su içmek ve alkol kullanmamak gerekmektedir.

2. Sebzelerden 12-15g karbonhidrat tüketmeye devam edersiniz. Şekeri bırakırsınız ancak sağlıklı maddeler bakımından zengin olan bazı yiyecekleri listenize getirmeye başlarsınız: Meyveler ve fındık gibi. Eğer kilo verirseniz o zaman bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Hedefinize 4-5kg kaldığında sonraki aşamaya devam etmeniz gerekir.

3. Yasaklanmış yiyecekler menüsüne girerseniz: meyveler, nişastalı sebzeler, tam tahıllar grubu yer alır. Buradan beslenmenize 10g karbonhidrat ekleyebilirsiniz. Ancak tekrar kilo almaya başlarsanız, 20g karbonhidratı bırakarak geri dönmeniz gerekir. Bu aşamada ideal kilonuza ulaşana kadar kalmanız gereklidir.

4. Son aşamada her türlü yiyeceğe izin verilir. Ancak diyet prensiplerine uymaya devam edersiniz. Kilo almaya başlarsanız bir önceki aşamaya dönülür.

Atkins Diyeti İçin Bilim Ne Diyor?

Bir başka çalışmanın gösterdiği sonuçlar, düşük glisemik indeksli yüksek proteinli diyetler kilo korumaya yardımcı olur.

Genel olarak birçok çalışma düşük karbonhidratlı diyetlerin yararlarını ve etkinliğini doğrulamaktadır. Örneğin, yapılan bilimsel inceleme, düşük glisemik indeks veya düşük glisemik yüke sahip diyetler, geri kalan diyetlerden ortalama bir kilogram daha fazla kilo vermenize izin verir. Vücut ağırlığı, yağ ve kolesterol üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Atkins Diyetinin Olası Zararları

Karbonhidratlarda keskin bir azalma olan bir diyetin aşağıdaki yan etkilere sebep olabileceği uyarıları verilmiştir.

  • Baş ağrısı
  • Baş dönmesi
  • Zayıflık
  • Kabızlık

Atkins diyeti, böbrek hastalığı olan kişilerde, hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlar ve yüksek fiziksel aktiviteye sahip olan kişiler için tavsiye edilmez.