Aşırı Terleme Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir?

/ 4 Haziran 2019 / / yorumsuz
Aşırı Terleme Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir?

Terleme; vücudun sıcak veya soğuk karşısında dengesinin korunmasını sağlayan ve vücut ısısını ayarlayan bir tür mekanizmadır. Bu mekanizma istem dışı ortaya çıkmaktadır. Bu mekanizma teri vücuttan atarken, terin içindeki bir takım zararlı maddeler ve tuz ter ile dışarı atılmaktadır. Bu görevi yapan yapılara da ter bezleri deniliyor. Ekrin ve apokrin olmak üzere iki çeşit ter bezleri bulunmaktadır. Vücudun her yerinde bulunan ter bezi ekrindir. Apokrin ter bezi ise göğüs, koltuk altı ve ense de bulunmaktadır.

Özelikle sıcak yaz günlerinde sık sık karşılaşılan terleme, aşırı olduğunda kişiyi ve çevresindeki insanları oldukça rahatsız edebilir.

Aşırı terleme nasıl olur

Peki, kişileri ve çevresindekileri rahatsız eden aşırı terleme nasıl olur? Bu konu hakkında kısaca bilgi verelim.

Normal terleme de miktarı bir metrekareye karşılık dakikada 1 mm ter salgılanır. Fakat bu düzey 30 ile 40 katına kadar çıktığı zaman aşırı terleme ortaya çıkar.

Aşırı terlemenin nedenlerdir?

Aşırı terleme neden olur, ne zaman doktora görünmeliyiz? Aşırı terleme şikâyeti olanlar bu gibi sorularla karşı karşıya kalabilirler.

Aşırı terlemenin nedenleri; herhangi bir hastalık sonucunda aşırı terleme olabilir. Zaten birçok hastalığın nedenleri arasında aşırı terleme yatmaktadır. Aşırı terleme tiroid bezlerinin fazla çalışması, obezite sorunları, böbrek üstü bezi hastalıkları, kalp krizi, şeker hastalığı, kanserler stres, psikiyatrik hastalıklar gibi birçok hastalıklar aşırı terlemeye yol açmaktadır. Bunun yanı sıra bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlarda aşırı terlemeye yol açmaktadır. Herhangi bir hastalığınız yoksa ve hiçbir şekilde ilaç kullanmadan aşırı terleme sorunu olması durumunda uzman doktora danışarak aşırı terleme hakkında bilgi alarak tedaviye başlanabilir. Çünkü toplumun bir kısmında görülen sempatik sistemin aşırı aktivitesi aşırı terlemeye yol açmaktadır. Doğuştan gelen bir problem olduğu için nedeni henüz bulunamamıştır. Korku, heyecan, stres, sıkıntı gibi durumlarda aşırı terleme otaya çıkmaktadır.

Aşırı terleme kaç türde oluyor?

Aşırı terlemeye hiperhidroz neden oluyor. Fakat aşırı terlemenin farklı türleri bulunmaktadır. Bu türlerden birincisi birincil hiperhidroz ikincisi ise ikincil hiperhidroz olarak adlandırılmaktadır.

Birincil hiperhidrozun genetik olduğu söylenmektedir. Genellikle sadece ter bezlerinin çalışmasından kaynaklanıyor. Birini hiperhidroz da ter bezleri normalden 4 veya 5 katı kadar fazla çalışıyor.

İkincil hiperhidrozda ise aşırı terleme bir hastalığın olduğuna işaret ediyor. Genellikle koltuk altlarını ve tüm vücudu etkilemektedir. Alkol, uyuşturucu kullananlar krizleri geldiğinde, akciğer rahatsızlıkları, ateş ve enfeksiyonlar, çocuklarda C ve D vitamin eksiklikleri diyabet, duygusal ve stres kaygı gibi daha birçok hastalıklar aşırı terlemeye neden olabilecek rahatsızlıklardır.

Tedavi gerektiren bir hastalık mıdır?

Aşırı terlemeye normal de sağlığa zarar vermeyen bir durumdur. Ancak aşırı terleme gibi problemle karşılaşanların sosyal yaşantısı, eğitimi, iş hayatını, psikolojik dengesini alt üst ediyorsa tedavi edilmesi gereklidir. Böyle bir problemi olan kişiler Pratisyen hekime başvurarak tedavinin ilk aşamasına başlayabilirler. Pratisyende aşırı terlemeye neden olabilecek hastalıklar hakkında kişiyi bilgilendirerek ilgili uzmana yönlendirerek tedavi süreci başlamış olur.

Aşırı terleme tedavi yöntemleri nelerdir?

Aşırı terlemenin birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri; ilaç tedavileri, terlemeyi önleyen losyonlar, botox enjeksiyonu, cerrahi tedavi ve ilaç tedavileridir. Aşırı terlemenin ilaç tedavisinde psikotrop ve atropin gibi ilaçlar bir süre faydalı olmaktadır. Fakat bu ilaçların olumsuz etkileri olduğu için pek doktor tarafından tavsiye edilmemektedir. Strese bağı tedavilerde aşırı terlemelerde sinir sistemini etkileyen psikotrop ilaç tedaviler doktor tarafından tavsiye edilmektedir. Ayrıca aşırı terlemeyi önleyen merhemler ve kremler de bulunmaktadır. İlk tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.