Arpacık rahatsızlığı nasıl oluşur ve nasıl geçer?

/ 15 Kasım 2019 / / yorumsuz
Arpacık rahatsızlığı nasıl oluşur ve nasıl geçer?

Halk arasında arpacık olarak bilinen rahatsızlık genellikle gözlere bulaşan mikropların göz kapağında şişliklere neden olması şeklinde kendini gösterir. Arpacık, çok ciddi bir rahatsızlık olmamakla birlikte mutlaka doktor tarafından görülmelidir. Peki, Arpacık nedir? İşte arpacık rahatsızlığı hakkında bilmeniz gereken her şey…

Arpacık pek çok kişi tarafından tecrübe edilmiş bir rahatsızlıktır. Arpacık denilen rahatsızlık genellikle göz kapaklarının bitiminde bulunan yağ bezelerinin iltihaplanması ya da mikrop kapması sonucu oluşur. Arpacık rahatsızlığın en önemli belirtisi göz kapaklarında oluşan kızarıklıktır. Bunu ağrı, acı ve şişkinlik takip eder. Uzmanlara göre göze çıkan arpacık bir hafta gibi kısa bir sürede geçer.

Arpacık neden olur?

Arpacığın oluşmasının pek çok nedeni olabilir. Ama en önemli nedenlerinden biri göz kapaklarına bulaşan mikroplar ve bakterilerdir. Göz kapaklarının hemen bitiminde kirpiklerin bağlı olduğu yağ bezeleri bulunur. Kirpiklerin çıkmaya başladığı bu noktalarda çok küçük çaplı açıklıklar vardır. Bu açıklıklardan içeriye giren mikrop ve bakteriler bu alanın iltihaplanıp şişmesine neden olur. İşte bu süreç arpacık oluşumunu tetikler. Kirpik diplerine yerleşen bakteriler, göz kapaklarında şişmeyi ve ağrıyı beraberinden getirirler. Arpacık en çok uykusuz kalınan dönemlerde kendini gösterir.

Arpacık nasıl geçer?

Arpacığın geçmesi için en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri göz hijyenidir. Göz çevresi temiz tutulmalıdır. Asla makyajla yatılmamalıdır. Bunun dışında bir göz doktoruna görünmekte fayda vardır. Göz doktoru gerekli gördüğü takdirde bazı damlalar önerebilir.

Eğer gözünüze arpacık çıktıysa arpacığın geçmesi ve başkalarına bulaşmaması için bazı önlemler almanız gerekir. Bu önlemler şu şekilde sıralanabilir:

Gözlerinize dokunmamaya dikkat edin. Eğer dokunmanız gerekiyorsa ellerinizi mutlaka sabunla yıkayın.
Kendinize kişisel bir havlu edinin ve bu havluyu evde başka kimsenin kullanmamasını sağlayın.
Gözünüzde arpacık varsa makyaj yapmaktan kaçının. Arpacığı kapatmak için herhangi bir kozmetik ürünü uygulamayın.
Arpacıktan korunmak için kirli havluları asla yüzünüze sürmeyin.
Başkalarına ait makyaj malzemelerini kullanmayın. Göz makyajı için kullanılan fırçaları mutlaka dezenfekte edin.
Eğer lens kullanıyorsanız tüm hijyen kurallarına uyun.