Antioksidanlar Hakkında Bilgiler

/ 8 Eylül 2019 / / yorumsuz
Antioksidanlar Hakkında Bilgiler

Hücrelerinizde oksidasyon adı verilen bir işlemle savaşan kimyasallardır. Ana kaynak bitki bazlı gıdalardır, ancak vücudunuz da biraz yapar. Muhtemelen C ve E vitaminleri, beta-karoten ve selenyum ve manganez minerallerine aşinasınız. Bitki besin maddeleri ve flavonoidler, fenoller, polifenoller ve fitoöstrojenler gibi kimyasallar da antioksidanlardır.

Antioksidanlar Ne Yapar?

Her biri farklı çalışır. Birlikte serbest radikallerle savaşan bir ekip oluştururlar. Bu kimyasallar, hücrelerinize ve içindeki genetik materyallere zarar veren oksidasyon sürecine neden olur. Vücudunuz gıda, güneş ışığı ve duman, kirlilik ve alkol gibi toksinleri işlediği için serbest radikalleri yapar. Antioksidanlar ya serbest radikalleri oluşmadan önce durdururlar ya da zararsızdırlar.

E Vitamini

Bu antioksidan yağda saklanır (yağda çözünür olarak adlandırıldığını duyabilirsiniz). Hücre duvarlarındaki yağlara saldıran serbest radikallerle savaşır. Ayrıca LDL kolestrolün arterlerinizi sertleştirebilecek bir forma dönüşmesini durdurabilir (doktorunuz okside diyebilir) ve kardiyovasküler hastalığa neden olabilir.

Nereden alınır: kepekli tahıllar, bitkisel yağlar (zeytin, ayçiçeği, kanola), fındık ve yeşil yapraklı sebzeler.

C Vitamini

Askorbik asit olarak da bilinir, suda saklanır (suda çözünür olarak da duyabilirsiniz). Mide, akciğer ve sindirim sistemi kanserlerini önlemeye yardımcı olabilir.

Nereden alınır: yeşil sebzeler, domatesler ve portakal ve greyfurt gibi turunçgiller. Çiğ yiyecekleri seçin çünkü pişirme onu yok edebilir.

Beta-carotene

Yağda çözünen bir karotenoiddir (bunlar sebze ve meyvelerdeki sarı, turuncu ve kırmızı pigmentlerdir). Vücudunuz retinol haline getirir, bu da görmenize yardımcı olur. Ek formda alındığında tehlikeli olabilir, bu nedenle yiyeceklerden geldiğinde en iyisidir.

Nereden alınır: meyveler, tahıllar, havuç, kabak, ıspanak ve diğer yeşil sebzeler.

Likopen

Bu karotenoid prostat, akciğer ve meme kanserine karşı korumaya yardımcı olabilir.

Healthy food clean eating selection: fruit, vegetable, seeds, superfood, cereal, leaf vegetable on gray concrete background

Nereden alınır: pişmiş ve işlenmiş domatesler iyi ve yaygın bir kaynaktır: makarnanızda Marinara sosunu düşünün. Domatesleri ısıtmak, vücudunuzun likopeni emmesini kolaylaştırır. Vücudunuzun bu besinleri kullanmasına yardımcı olmak için zeytinyağı gibi biraz yağ ekleyin.

Selenyum

Toprakta ve suda bulunan bu mineral tiroid çalışmanıza yardımcı olur. Araştırmalar, özellikle akciğer, kolon ve prostat kanserine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Ek olarak alırsanız çok fazla almak kolaydır. Bu sindirim problemleri, saç ve tırnak kaybına ve hatta karaciğer sirozuna yol açabilir.

Nereden alınır: tahıllar, soğan, sarımsak, fındık, soya fasulyesi, deniz ürünleri, et ve karaciğer.

Flavonoidler

Bilim adamları, meyve ve sebzelerde bulunan bu antioksidanların 4.000’inden fazlasını biliyorlar. Her bitki farklı bir flavonoid kombinasyonu içerir. Kalp hastalığı, kanser, artrit, yaşlanma, katarakt, Hafıza kaybı, inme, inflamasyon ve enfeksiyona karşı korumaya yardımcı olabilirler.

Onları nereden alabilirim: Yeşil çay, üzüm, kırmızı şarap, elma, çikolata ve çilek.

Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri

Omega-3’ler kalp hastalığı, inme, artrit, katarakt ve kansere karşı korumaya yardımcı olur. Omega – 6’lar egzama, sedef hastalığı ve osteoporozu iyileştirmeye yardımcı olur. Vücudunuz iltihabı durdurmaya yardımcı olan bu esansiyel yağ asitlerini yapamaz. Ve çoğu Amerikalı diyetlerinde çok daha fazla omega 6 ve ihtiyaç duyduklarından çok daha az omega 3 alır. Daha az omega 6 ve daha fazla omega 3 yemek birçok kişi için önerilen bir hedeftir. Dengeli bir oranın dört parça omega-6 ila 1 kısım omega 3 olduğunu unutmayın. Takviyeler var, ancak bu yağ asitleri yiyeceklerden geldiğinde daha iyi.

Onları nereden alabilirim:

Omega-3’ler: somon, ton balığı, sardalye, ceviz

Omega-6’lar: bitkisel yağlar, fındık, kümes hayvanları