Anne Sütünü El İle Sağma

/ 20 Nisan 2019 / 186 / 1 Yorum
Anne Sütünü El İle Sağma

*Süt sağma işlemine geçmeden önce yapılması gereken ilk şey elleri güzelce yıkamaktır. Ayrıca sütün sağılacağı kabın temiz olmasına da özen göstermek gerekir.

*Anne sütü sağmak için bardak ya da geniş ağızlı bir fincan seçilmelidir ki sağma işlemi esnasında süt etrafa fışkırıp ziyan olmasın.

*Rahat bir yere oturulur. Ardından meme başının çevresindeki kahverengi bölgeye masaj yapılır; yani meme anne sütü sağma işlemi için uyarılır.

*Meme, baş parmak üstte; diğer parmaklar ise altta kalacak pozisyonda tutulur.

*Sütü meme ucuna doğru itmeyi hedeflediğimiz kısım, meme başının çevresindeki kahverengi alanın bittiği çizgilerdir. Yani kahverengi bölgenin hemen etrafı tutulur.

*Sonra baş parmak ve diğer parmaklar nazikçe iç kısma, göğüs duvarına doğru ve daha sonra da birbirine doğru bastırılır.

*Bastırma işlemi, gelgitli biçimde devam ettirilir. Böylece anne sütü meme başına doğru itilir.

*Bu sağma işlemi ritmik biçimde tekrarlanır.

Diğer Anne Sütü Sağma Teknikleri:

Anne sütü, elle sağmanın haricinde enjektör pompası, lastik pompa ya da elektrikli süt sağma pompaları ile de sağılabilir. Ancak lastik pompa ile anne sütü sağmak bazı doktorlar tarafından önerilmemektedir.

Sağılmış Anne Sütü Bebeğe Nasıl Verilir?

Doktorlar sağılan anne sütünün bebeğe biberonla değil; bardakla ya da kaşıkla verilmesini uygun görmektedir. Çünkü biberon kullanan çoğu bebek anne memesini reddedebilmekte; yahut memeyi iyi kavrama alışkanlığını yitirebilmektedir.

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Anne sütü uygun, sağlıklı ve ağzı kapalı bir kapta oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabı rafında 3 gün ve derin dondurucuda 3 ay saklanabilir.

Sağılan Anne Sütü Buzdolabından Çıkarıldıktan Sonra Nasıl Isıtılır?

Soğuk anne sütü benmari usulü ısıtılır. Yani sıcak su dolu bir kabın içine sütle dolu olan kap konmak suretiyle ısıtılır.

Şayet anne sütü derin dondurucudan çıkarıldıysa öncelikle buzdolabı rafında çözündürülür, ardından kullanılacağı zaman benmari usulü ısıtılır.

Anne sütü hiçbir zaman doğrudan ısıtılma işlemine tabi tutulmamalı ve fazlaca ısıtılmamalıdır.

Anne Sütünü El İle Sağma (1 Yorum)