Aniksiyete Bozukluğu Ve Nedenleri Nelerdir?

/ 8 Eylül 2019 / / yorumsuz
Aniksiyete Bozukluğu Ve Nedenleri Nelerdir?

Anksiyete normal ve genellikle sağlıklı bir duygudur. Bununla birlikte, bir kişi düzenli olarak orantısız kaygı seviyelerini hissettiğinde, tıbbi bir bozukluk haline gelebilir.

Anksiyete bozuklukları aşırı sinirlilik, korku ve endişeye bağlı olarak ruh sağlığı tanılı bir kategori oluşturur.

Bu bozukluklar, bir kişinin duyguları nasıl işlediğini ve fiziksel semptomlara neden olduğunu değiştirir. Hafif kaygı belirsiz ve rahatsız edici olabilir, şiddetli kaygı günlük yaşamı ciddi şekilde etkileyebilir.

Anksiyete bozuklukları Amerika Birleşik Devletleri’nde 40 milyon insanı etkiler. Ülkedeki en yaygın akıl hastalıkları grubudur. Bununla birlikte, anksiyete bozukluğu olan kişilerin sadece yüzde 36.9’u tedavi görür.

Anksiyete nedir?

Anksiyete, zihin ve vücudun stresli, tehlikeli veya yabancı durumlara karşı tepkisidir. Önemli bir olaydan önce hissettiğiniz huzursuzluk, sıkıntı veya korku hissi. Belli bir endişe düzeyi, uyanık ve farkında olmamıza yardımcı olur, ancak bir endişe rahatsızlığından muzdarip olanlar için normalden uzak durur – tamamen zayıflatıcı olabilir.

Anksiyete bozuklukları

Endişeli bir duygunun süresi veya şiddeti bazen orijinal tetikleyici veya stres etkeni ile orantılı olabilir. Artmış kan basıncı ve mide bulantısı gibi fiziksel belirtiler de gelişebilir. Bu tepkiler bir anksiyete bozukluğu içine anksiyete ötesine taşıyor.

Amerikan Psikoloji Derneği (APA), anksiyete bozukluğu bulunan bir bireyi “tekrarlayan müdahaleci düşünceler veya endişelere sahip” ifadeleri ile tanımlamaktadır. Anksiyete bir bozukluğun aşamasına ulaştığında, günlük işleve müdahale edebilir.

Anksiyete belirtileri

Farklı tanı bir dizi anksiyete bozuklukları teşkil ederken, genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu (GAD) belirtileri genellikle aşağıdakileri içerecektir:

  • huzursuzluk ve “kenarda” olma hissi”
  • endişe kontrol edilemeyen duygular
  • artan sinirlilik
  • konsantrasyon zorlukları
  • uyku sorunları, düşme veya uykuda kalma sorunları gibi

Bu belirtiler günlük yaşamda yaşam için normal olsa da, GAD olan insanlar kalıcı veya aşırı seviyelerde onları yaşayacaktırlar. GAD, belirsiz, rahatsız edici endişe veya günlük yaşamı bozan daha şiddetli bir kaygı olarak ortaya çıkabilir.