Anemi Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

/ 26 Temmuz 2019 / 29 / yorumsuz
Anemi Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Anemi olarak bilinen kansızlık, günümüzde görülen en yaygın sağlık sorunlarından biridir. Birçok türü bulunan bu hastalığın, doğru tanı ve teşhisi konulduğunda, tedavi edildiği ve bu türlerin hemen hemen hepsinin iyileştirildiği görülmüştür. Kansızlığın en büyük nedenlerinden biri genetik yatkınlık olarak görülse de, biyolojik ve metabolizmik sorunlar da bu duruma neden olabilmekte, en azından boyutunun daha büyük olmasına neden olmaktadır. Anemi belirtilerini ve tedavi yöntemlerini merak ediyorsanız; devam edin lütfen…

Anemi Nedir? Türleri Nelerdir?

Kanda 3 temel öğe vardır. Alyuvar, akyuvar ve kan pulcukları. Alyuvar, kanın kırmızı renk pigmentini alan ve dolaşıma bu rengi katan hücrelerdir. Akyuvar, beyaz renkli kısmıdır ve neredeyse kanın en önemli bileşenidir. Kan pulcukları ise renksiz veya açık sarı renkli olabilen ve kanın pıhtılaşmasında görev alan kısmıdır. Anemiye neden olan şey ise; alyuvar eksikliğidir. Yani, kanın ihtiyacı olan kırmızı renkli kısmın eksik olması durumudur.

Anemi; normal anemi, Akdeniz anemisi, Hemolitik anemi, Orak hücre anemisi, Aplastik anemi ve daha birçok anemi türü bulunmaktadır.

Anemi Belirtileri

Aneminin en büyük belirtisi, kan alındığı zaman kanın gelmemesi veya çok az miktarda gelmesidir. Bununla birlikte vücutta, halsizlik, titreme, baş dönmeleri, bulantı halinin sürekliliği, hafıza geriliği, sinirlilik hali, kulakların uğultulu durumu, ağız kenarlarında ve dudakta çatlak ve kanamalar, konsantrasyon bozukluğu ve psikolojik rahatsızlıklar, cilt kırışıklığı, saçlarda dökülme ve daha birçok belirti olabilir. Tanısı konulan bu durumun, teşhisi ise; genel kan sayımı ve genel kan testleri ile mümkündür.

Anemi Tedavisi

Anemi, günümüzde Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da bazı yeni tedavi ve ameliyat yöntemleri ile belirli bir aşamada tedavi ediliyor olsa da, günümüzde aneminin en büyük tedavi yöntemi, hap ve diğer takviyelerledir. Özellikle demir takviyesi ve mineral, çinko takviyesi, bu bağlamda, anemi hastalarının tedaviler için kullanılabilen yöntemlerdir.

B12 yönünden zengin ve demir, çinko ihtiva eden yiyecekler ve besinler de bu bağlamda size yardımcı olabilecek takviyelerdir. Bu yüzden, bu takviyeleri doğru şekilde kullanmanız, anemiden kaynaklı problemlerin en aza indirgenmesinde size yardımcı olacaktır. Çünkü bilmelisiniz ki aneminin nedeni, demir eksikliğidir. Ve demir de anemi hastalarında dışarıdan alınması lazım, çünkü emilimi normal bir insandaki bağırsaklarda emilememektedir.