Anal Kanser Belirtileri ve Kimlerde Görülür

/ 16 Ocak 2019 / 1.032 / yorumsuz
Anal Kanser Belirtileri ve Kimlerde Görülür

Anal kanser ender olarak anüs bölgesinin iç kısmında bir tümör olarak başlar. Anal kanser ölüme yol açan ciddi rahatsızlıklardan biridir.  Amerikan Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre geçen sene 5070 hastadan 607′si hayatını anal kanser yüzünden kaybetmiş. Anal kanser teşhisi konulanların yarısından fazlası, meydana gelmiş olan tümörün diğer bölgelere sıçramadan tedavi olup bu hastalıktan kurtulmuş. Yaklaşık %10′unda ise tümör diğer yakın organlara sıçramıştır. Bu yüzden anal kanser ne kadar erken teşhis edilirse tedavisi o kadar kolay ve mümkün olabilmekte. Eğer anal kanser erken fark edilirse 5 yıl için yaşam oranı %82, eğer lenf bezlerine sıçramışsa bu oran %60′a diğer organlara sıçramış ise %25’lere kadar düşmekte.

Anal Kanser Kimlerde Görülür?

Anal kanser çoğunlukla 50-80 yaş arası kişilerde görülür. 50 yaşında altında erkeklerde daha sık görülürken 50 yaş üstünde kadınlarda biraz daha yüksek oranda karşılaşılmaktadır. Anal kanserin en büyük tetikleyicisi HPV virüsüdür. HPV virüsünü kapmış kişilerde anal kanser görülme olasılığı çok daha yüksektir. Anal kanser %80 oranında cinsel ilişki ile bulaşan kalıcı hastalıkların etkisiyle kişilerde görülür. Hastalık birden fazla partnere sahip olma, sigara kullanma ve zayıf bağışıklık sistemine sahip olma gibi durumlarda ortaya çıkıp hızla etkisini gösterebilir. Anüs bölgesinde çıkan tümörler başlangıçta kanserli olmaya bilir ancak zamanla kanserli tümörlere dönüşebilirler.

Anal Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Anal kanserler başlangıçta hiçbir belirti vermeyebilirler. Genellikle hastalar anal bölgelerinden gelen bir kanama ile doktora başvururlar. Bunun yanında anal bölgelerde olan şiddetli kaşınmada hastalığın belirtileri arasındadır. Kanama ve kaşıntı anal kanserin belirtileri olsa da çoğu insan bu durumu öncelikle hemoroide bağlamaktadır. Anal kanserin başlıca belirtileri şunlardır;

  • Anal bölgede ağrı ve baskı hissi
  • Makattan gelen akıntılar
  • Anüs bölgesinde ve makat deliğinde şişkinlik
  • Büyük tuvalet ihtiyacında değişiklik

Anal Kanser Nasıl Teşhis edilir?

Anal kanser dijital rektum analizi yapan tıbbi cihazlarla teşhis edilebilir. Kolonoskopi cihazları, ultrason cihazları hastalığın teşhisi için kullanılan cihazlar arasındadır. Tümör bulgularına rastlanıldığında, biyopsi ile tümörden parça koparılır ve patoloji bölümünde incelemesi yapılır.

Anal Kanser Nasıl Tedavi edilir?

Standart olarak anal kanser tedavisi 3 temel yol ile yapılır. Ameliyat, kemoterapi ve radyasyon tedavileri. Başlangıç aşamasında ki anal kanser teşhislerinde kemoterapi ve radyasyon öncelikli olarak uygulanmaktadır.