Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir?

/ 13 Ekim 2019 / / yorumsuz
Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir?

Alıç meyvesi birçok ülkede sağlık bakanlıkları tarafından onaylanan sağlık için oldukça yararlı bir meyvedir. Genellikle yabani olarak yetişen alıç meyvesinin Türkiye’de yetiştiriciliği yaygın değildir. Alış meyvesinin ağacı yaklaşık 10 Metrelik bir büyüklüğe sahip olup dallarından küçük meyvelerini toplamak zor olduğundan hem meyvesi çok değerlidir hem de sirkesi oldukça pahalıdır.

Alıç Sirkesinin Kullanım Alanları

Normal sirkeleri kullandığınız gibi yemeklerde, salatalarda kullanabilir ve salatalarınıza oldukça hoş bir aroma katmasını sağlayabilirsiniz. Bazı insanların içme suyunda alıç sirkesi kullandığı bilinmektedir. Alıç sirkesini su ile içmek isterseniz ideal ölçüsü bir su bardağına bir çay kaşığı şeklindedir.

Alıç Sirkesinin Yararlı Olduğu Rahatsızlıklar

Alıç sirkesi genellikle böbrek rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Böbrek yetmezliği teşhisi koyulmuş hastalar, böbrek çalışmasında düzensizlik olanlar ve tek böbreği olmayan hastaların kullanımı için önerilmektedir.

Böbrek yetmezliğinin yanı sıra tansiyon rahatsızlıklarına, diyabet hastaları, mide yanması, reflü veya gastrit için, kolesterol ve panik atak rahatsızlığı olan kişilerde kullanılması önerilmektedir. Alıç meyvesinin yatıştırıcı özelliği olduğundan psikolojik sorunlarda, depresyon tanısı konulmuş kişilerde faydası görülmektedir.

Özellikle son yıllarda bayanlar arasında yağ yakıcı özelliği nedeni ile kullanımı yaygınlaşmış, yağ parçalama özelliği ile diyetlerde yardımcı olarak kullanılmaktadır.

Evde Alıç Sirkesi Yapımı

Diğer sirkelere göre ücret konusunda daha pahalı olan alıç sirkesini evde doğal olarak kendiniz hazırlayabilirsiniz. Aktardan kolaylıkla temin edebileceğiniz malzemeler ile kendi Alıç sirkenizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Alıç Sirkesi İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 Kilo Alıç
  • 2 fincan toz şeker (kahve fincanı kullanılacak)
  • Tuz (2 çay kaşığı)
  • Trabzon Hurması (2 Adet)
  • Bir miktar Su

Sirkenin Hazırlanışı

Öncelikle cam kavanoz temin etmeniz gerekmekte. Cam kavanoz içerisine alıç meyvelerini ve Trabzon hurmalarını koyarak başlıyoruz, oluşum sürecini hızlandırmak için alıçları küçük parçalara bölebilirsiniz. Meyvelerin üzerine şekerimizi ekliyoruz, şeker kullanmak istemezseniz eğer istediğiniz meyve reçelini kullanabilirsiniz. Eğer meyve reçeli kullanmayı tercih edecekseniz 2 yemek kaşığı oranında reçeli meyvelerin üzerine ekleyebilirsiniz. En son üzerine tuzu da ekleyip tüm malzemeleri kapatacak kadar suyu kavanozun içerisine dolduruyoruz. Suyu da ekledikten sonra üzerini hava almayacak şekilde kapatmanız gerekmekte, bu işlem için isterseniz eskilerin kullandığı gibi tülbent tercih edebilirsiniz veya buzdolabı poşeti de kullanabilirsiniz. 15 gün hava almadan bu şekilde sakladığınız sirkeniz kullanıma hazırdır.