Ağızda Oluşan Yanıklar İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

/ 14 Temmuz 2019 / 3.606 / yorumsuz
Ağızda Oluşan Yanıklar İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Sıcak çay, kahve, çorba içtiğimizde veya yemek yediğimiz, çok acı bir şeyler yediğimizde ağzımızın içinde oluşan yanıkları gidermek hem çok zor hem de tedavi süreci oldukça uzun bir süreçtir. Ağız içinde, damakta, dil üzerinde oluşan yanıklar hem yediğimiz yiyeceklerin tadını almamızı zorlaştırır, hem de sürekli ıslak ve hareketli bir bölge olduğu için kolay kolay iyileşmez. Peki ağız içinde oluşan yanıkları nasıl iyileştirebiliriz. Ağız içinde oluşan yanıkları şu yöntemler ile iyileştirebilirsiniz:

1 ) Ağız içinde veya dil üzerinde hafif bir yanık oluşmuş ise yapmanız gereken bir buz parçasını ağzınızda tutmak ve dil üzerinde gezdirmektir. Bu yöntem yanığın şişlik oluşturmasına ve su toplamasına engel olur.

2 ) Etrafınızda buz yoksa yapılması gereken soğuk suyun ağız içinde 30 saniye bekletmek ve 10 saniye ara verip bu işlemi tekrarlamaktır. Soğuk su flor etkisi yaparak ağız içinin soğuk kalmasını sağlar.

3 ) Ağız içinde oluşan yanık derecesi ne olursa olsun bu bölgeyi şeker ile kapladığınızda yara ve yanık üzerinde iltihap oluşmasını önler, yaranın iyileşme sürecini hızlandırırsınız.

4 ) Yanıklara yoğurt sürüldüğünü duymuşsunuzdur. Yoğurt içindeki flimunin maddesi ısı transferi oluşturarak sürüldüğü yeri buz gibi yapma etkisine sahiptir. Ağız içinde oluşan yaralar içinde yoğurt ve süt ürünleri tüketilmesi faydalıdır. Böylece ağız içinde soğuk etki oluşturularak yaranın iyileşmesi ve daha kötü sonuçlar doğurması önlenir.

5 ) Şeker tüketmek istemiyorsanız ve doğal yöntemler tercih etmek istiyorsanız yapmanız gereken şeker yerine bal tüketmektir. Özellikle dil yanıkları için bal kullanmak çok faydalıdır. Dil üzerine süreceğiniz bal yanığın iltihap kapmasını önler ve tat dokusunun zarar görmesinin önüne geçer.

6 ) E vitamini tüketin. Özellikle dil yanığı ve damak yanığı için doktora gittiğinizde doktor size e vitamini verecek ve e vitamini içerikli besinler tüketmenizi tavsiye edecektir. E vitamini yağı ampülleri ağız ve dil yaraları için üretilmiş ve satılmaktadır. Bu ampullerden günde iki tanesini kullanabilirsiniz.

7 ) Aloevera yağı yanıklar üzerinde çok etkilidir. Aloevera yağı cilt sağlığı açısından çok önemli olan bir bitki olduğundan ağız içi yanıklarda da etkilidir. Bir iki damla aloevera yağı pamuk yardımı ile ağız içi yaraların üzerine sürüldüğünde tedavi süreci hızlanacaktır.

8 ) Doktorların uçuk tedavileri için verdiği ağız gargaralarını ağız içi yaralarda ve dil yanıklarında da kullanabilirsiniz. Uçuk gargaraları temas ettiği yüzeylerde uyuşma meydana getirdiği için yanıkların canınızı acıtmasını önleyecektir.

9 ) Ağız içi yanıklarda ve dil yanıklarında asit içeriği yüksek olan yiyecekleri belirli bir zaman tüketmemelisiniz. Ağız içine yanık kremi uygulaması yapmamalı, kimyasal zehirlenme oluşmasını önlemelisiniz.  Tuzlu, asitli içeceklerden uzak durmalı, mümkün olduğunda ağız içini yumuşak ve kuru tutmaya çalışmalısınız. Sıcak içeceklerden kaçınmalı yaraların iyileşme sürecini uzatan etkenlerden uzak durmalısınız.