Ağız Kokusu Nedenleri Ve Önleme Yöntemleri

/ 7 Eylül 2019 / / yorumsuz
Ağız Kokusu Nedenleri Ve Önleme Yöntemleri

Ağız kokusu, tıbbi olarak ağız kokusu olarak adlandırılır, kötü diş sağlığı alışkanlıklarından kaynaklanabilir ve diğer sağlık sorunlarının bir işareti olabilir. Kötü nefes de kötü yemek gıdalar ve diğer sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıkları türleri tarafından yapılabilir.

Ağız Kokusu İle Hangi Sağlık Sorunları İlişkilidir?

Kalıcı ağız kokusu veya ağızda kötü bir tat, sakız (periodontal) hastalığının bir uyarı işareti olabilir. Diş eti hastalığı, dişlerde plak birikmesinden kaynaklanır. Bakteriler, diş etlerini tahriş eden toksinlerin oluşumuna neden olur. Diş eti hastalığı tedavi edilmezse devam ederse, diş etlerine ve çene kemiğine zarar verebilir.

Kötü nefes diğer diş nedenleri kötü uydurma diş aletleri, ağız mantar enfeksiyonları ve diş çürüğü (boşluklar) içerir.

Tıbbi durum ağız kuruluğu (xerostomia olarak da bilinir) ayrıca ağız kokusuna neden olabilir. Tükürük, ağzı nemlendirmek, plak tarafından üretilen asitleri nötralize etmek ve dil, diş etleri ve yanaklarda biriken ölü hücreleri yıkamak için gereklidir. Eğer kaldırılmaz, bu hücreler ayrıştırmak ve kötü nefes neden olabilir. Ağız kuruluğu, çeşitli ilaçların, tükürük bezi problemlerinin veya ağız yoluyla sürekli Solunumun bir yan etkisi olabilir.

Diğer birçok hastalık ve hastalık ağız kokusuna neden olabilir. Pnömoni veya bronşit, kronik sinüs enfeksiyonları, postnazal damla, diyabet, kronik asit reflü ve karaciğer veya böbrek problemleri gibi solunum yolu enfeksiyonları.

Kötü nefesi önlemek için ne yapabilirim?

Ağız kokusu azaltılabilir veya önlenebilir:

  • İyi ağız hijyeni uygulayın. Gıda artıkları ve plak çıkarmak için florürlü diş macunu ile günde iki kez fırçalayın. Yedikten sonra dişleri fırçalayın (öğle yemeğinden sonra fırçalamak için işyerinde veya okulda bir diş fırçası tutun). Dilini de fırçalamayı unutma. Diş fırçanızı her 2-3 ayda bir veya bir hastalıktan sonra değiştirin. Günde bir kez dişler arasındaki gıda parçacıklarını ve plakları çıkarmak için diş ipi veya interdental temizleyici kullanın. Günde iki kez antibakteriyel gargara ile durulayın. Protezler gece çıkarılmalı ve ertesi sabah ağzınıza yerleştirilmeden önce iyice temizlenmelidir.
  • Diş hekiminize düzenli olarak bakın-yılda en az iki kez. O bir sözlü sınav ve profesyonel diş temizliği yapacak ve tespit etmek ve periodontal hastalık, ağız kuruluğu veya kötü ağız kokusu nedeni olabilir diğer sorunları tedavi etmek mümkün olacak.
  • Sigara içmeyi ve tütün bazlı ürünleri çiğnemeyi bırakın. Alışkanlık tekme ipuçları için diş hekiminize danışın.
  • Bol su iç. Bu ağzını nemli tutacak. Sakız (tercihen şekersiz) veya şeker emme (tercihen şekersiz) ayrıca gıda parçacıklarını ve bakterileri yıkamaya yardımcı olan tükürük üretimini uyarır. Ksilitol içeren diş etleri ve nane en iyisidir.

Yediğiniz gıdaların bir günlük tutun. Ağız kokusuna neden olabileceğini düşünüyorsanız, günlüğü gözden geçirmek için diş hekiminize getirin. Benzer şekilde, aldığınız ilaçların bir listesini yapın. Bazı ilaçlar ağız kokuları yaratmada rol oynayabilir.