Adet Ağrılarını En iyi Geçiren ilaçlar

/ 10 Ocak 2020 / / yorumsuz
Adet Ağrılarını En iyi Geçiren ilaçlar

Sağlıklı bir kadın 9-12 yaşlarından itibaren ergenliğe girip regl olmaya başlar. Regl ağrılarının süreçleri genelde oldukça zorlu geçer. Pek çok kadın sancıdan kıvranır ve acı çeker. Bu nedenle kadınlar, bu süreçi çok daha rahat atlatabilmek amacıyla regl süresi boyunca çeşitli ağrı kesici ilaçlar kullanırlar. Regl ya da adet, kadınların yumurtlama dönemi olarak adlandırılmaktadır. Memeli veya memesiz her dişi canlı yumurtlamaktadır. Her kadın farklı tarihlerde regl olur. Regl süresi ortalama 4-5 gün olup 25-30 günde bir gerçekleşir.

Düzenli ağrı kesici tüketimi kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Regl sancıları için ilaç kullanmak istediğinizde ağrıların hat safhaya ulaştığı ve asla katlanamam dediğiniz zaman kullanmalısınız. Ağrınız çok fazla olsa bile asla sert ağrı kesiciler kullanmamalı ve amacınız sadece ağrıyı kesmek değil katlanabilir boyuta getirmek olmalıdır. Peki piyasada satılan ve regl ağrılarına iyi gelen en iyi ağrı kesici ilaçlar nelerdir ?

Majezik

Mavi renkte mucize hap olarak adlandırılan regl ağrıları için kullanılabilecek en iyi ağrı kesicilerden biridir. Orta şiddetteki ağrı kesiciler sınıfına giren Majezik, regl ağrıları dışında, migren ağrısına da oldukça iyi geldiği bilinmektedir. Mide bulantısı kusma baş dönmesi ve kulak çınlaması gibi yan etkileri bulunsa da bunlar yüzde 1’den daha az sıklıkta görülen çok seyrek yan etkilerdir.

Dolorex

Regl sancılarında kullanılabilecek en iyi ağrı kesicilerden biridir. Genelde adet sancılarında ameliyat sonrası şişkinlik ve ağrılarda, migren ataklarında kullanılır. Her bir draje yaklaşık 50 mg diklofenak potasyum içermektedir. Yüksek ateş, kanama ve morarma gibi yan etkileri vardır ancak bunlar yüzde 1’den de az görülen seyrek yan etkilerdir.

Apranax

Piyasada ki en kuvvetli ağrı kesicilerden biridir. Kesinlikle doktor izni olmaksızın kullanılmamalıdır. Ağrılar baygınlık seviyesine gelene kadar da asla kullanılmamalıdır. Çok ciddi yan etkileri bulunmaktadır. Apranax morfin kadar güçlü bir ağrı kesici olduğundan, regl sancılarında kullanılması asla tavsiye edilmez. Deri döküntüleri, kalp krizi yüksek ateş gibi yan etkileri bulunur.

Buscopan

Gaz kesici ağrı kesicilerden biri olan Buscopan, son derece hızlı bir şekilde etkilemektedir. Deride kızarıklık ve idrar retansiyonu gibi yan etkileri bulunur.