Acı Kırmızı Pul Biberin Faydaları,Zararları Nelerdir?

/ 6 Eylül 2019 / 1.057 / yorumsuz
Acı Kırmızı Pul Biberin Faydaları,Zararları Nelerdir?

Ülkemizde çok yaygın olarak kullanılan ve Türk Mutfağının vazgeçilmezi olan bu baharatı gelin birlikte inceleyelim. Çorbalarda yemekler için hazırlanan soslarda ve özellikle etli yemeklerde acılık ve çeşni vermesi için kullanılmaktadır. Düzenli kullanıldığı taktirde vücudumuza belli başlı faydaları ve zararları mevcuttur.Gelin bunları birlikte görelim.

Acı kırmızı pul biberin başta prostat kanserine ve bir çok kanser türlerinin riskini azalttığı bilim insanları tarafından kabul edilmiş ve kanıtlanmıştır.Eklem hastalıklarına ve romatizmal hastalıklarda ağrıları gidermede kullanılmaktadır.Acı kırmızı pul biber metabolizmayı hızlandırdığı için yağ yakımını artırdığı bilinmektedir.kalp hastalıklarının görülme riskini azalttığı bilinmektedir.Yapılan araştırmalarda acı kırmızı pul biberi yoğun olarak tüketen bölgelerde kalp rahatsızlıkları felçler ve kalıtsal hastalıklarda azalmalar görülmüştür.

Bu baharatın faydası olduğu gibi vücudumuza zararları olduğunu söylemiştik. Bunlarıda inceleyelim. Öncelikle hepimizin bildiği gibi kullanıma bağlı olarak ağızda ve boğazda yanma hissi olabilir.Yine tüketime bağlı olarak ağrı nöronlarını belli bir süre hissiz hale getirdiği bilinmekte.sindirim ve boşaltım sistemlerinde rahatsızlıkları olan kişiler doktorlarına başvuru yaparak kullanmalıdır.Aksi taktirde kullanmalarını önerilmemektedir.Bunun sebebi ise kullanıldığı taktirde ishal,mide bulantısı,kusma,sindirim sisteminde şiddetli ağrı ve yanma hissi,sindirim sistemi kanamaları ve yine boşaltım sisteminde ağrı,kanama,şiddetli yanma hissi olabilir.

Bütün bunlara olumsuz ve olumlu yönlerine rağmen acı kırmızı pul biber Türk ve Osmanlı mutfaklarının vazgeçilmezi olarak görülmektedir.