3 Beyazdan Neden Uzak Durulmalı

/ 31 Aralık 2021 / / yorumsuz

Tuz, şeker ve unun zararları artık hemen hemen herkes tarafından bilinen bir gerçektir. 3 beyazdan neden uzak durulmalı sorusunun cevabı basittir.  Yapılan araştırmalar göstermiştir ki kardiyovasküler rahatsızlıklarından tutun da mide bağırsak gibi sindirim hastalıkları, ağzı ve diş rahatsızlıkları ve obezite gibi tüm dünyanın mücadele ettiği ciddi sorunlara sebep olmaktadır. Hiç yememek en doğrusu diye tavsiye edilse de en azından minimuma indirmek sağlık için yapılabilecek önemli bir adımdır. Koruyucu sağlık hastalıklara yakalanmamanın veya hastalıkların önünü kesmenin en akıllı yoludur.

3 Beyazdan Neden Uzak Durulmalı Unun Zararları Nelerdir?

Un içerisinde gluten barındıran bir besindir. Besleyici değeri oldukça düşüktür ve herkesin kolayca sindirebileceği bir gıda değildir. Genelde gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelerde tüketim miktarı daha fazla olduğu bilinen bir gerçek. Özellikle beyaz un, diğer unlara göre çok daha sağlıksızdır. Birçok işlemden geçip besleyici özelliğini kaybetmiş olması bunun sebebidir. Obezite, şeker hastalığı, kabızlık gibi sindirim problemleri, çölyak gibi her geçen gün yaygınlaşan otoimmun bir hastalığın da kaynağıdır.

Bir başka otoimmun hastalık olan tiroit hastalığında da gluten hassasiyeti oluştuğu için özellikle beyaz undan kaçınılması tavsiye edilir. Sivilcenin önde gelen sebeplerinden biri de un tüketimidir. 3 beyazdan neden uzak durulmalı diye son yıllarda oldukça fazla araştırılmalar yapılmalıdır. Beslenme ve diyetten çıkarılan un ve unlu mamuller sonucu beden rahatlamakta, stresten kurulmakta ve günbegün sağlığına kavuşmaktadır.

Şeker Ve Tuzun Zararları Nelerdir?

Tuz ve şeker üç beyazın en zararlarından ikisidir. Tansiyondan şekere, obeziteden sindirim ve mide problemlerine, cilt hastalıklarına davetiye çıkaran iki üründür. Tuz en başta yüksek tansiyona sebep olmaktadır. Damar sertliği de sebep olduğu bir diğer önemli hastalıktır. Ancak tuz konusunda dikkat edilmesi gereken bir konu da iyottur.

İyot en çok tuzda bulunduğu için eğer tuzu kullanmaya engel bir rahatsızlık yoksa DSÖ’nün belirlemiş olduğu günlük tuz tüketimi aralığında olmakta fayda vardır. Yeteri kadar alınamayan günlük İyot, en başta tiroit olmak üzere birçok nörolojik probleme sebep olabilmektedir. 3 beyazdan neden uzak durulmalı konusu daha uzun yıllar gündemde kalmaya devam edecektir.