Dışarıda Korona Virüsünden Nasıl Korunabiliriz?

/ 20 Mart 2020 / / yorumsuz
Dışarıda Korona Virüsünden Nasıl Korunabiliriz?

Dünyaca sıkıntılı durumlardan geçen Ülke olarak bu virüsü alt etmenin en güzel yollarından biri hijyene dikkat etmek. Hijyeni kendinize ailenize ve evinize karşı hassas olarak uygulamanız gerekmekte. Dışarıdaki temastan oldukça fazla bir şekilde uzak durmalısınız. Çocuklarınıza el yıkama alışkanlığını bu konuda önemli ölçüde uygulatmanız gerekmekte. Toplu bölgelerde olmamaya çalışın bu virüs solunum yolu işe temas ile bulaşıldığından dolayı havalar ısınana kadar şimdilik daha fazla özenli olmamız gerekmektedir. Dünya üzerinde ilk olarak 1960’lı yıllarda görülen bir diğer adı ile Covid-19 olarak adlandırılan virüs, koronavirüs virüsü adıyla biliniyor. Koronavirüs aralık ayında başlayıp Çin’in Wuhan bölgesinde ortaya çıkmasıyla birlikte tüm Dünyayı salgına sürüklemiştir.

Corona virüsü belirtilerinin başlıca nedenleri arasında: “solunum yolu rahatsızlıkların ağır seyrediyor olması, ateş, karın ağrısı, nefes darlığı gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu virüste etkilenmiş olan birçok vatandaşın her iki akciğerinde pnömoni (zatürre) vardır. Bu gibi durumlarda hasta muayene esnasında dikkatlice incelenmeli. Kendimizi corona virüsünden nasıl koruruz? Eminim herkes gibi bunu merak edenler çok anlayabileceğiniz şekilde kısa cümlelerle anlatmaya çalışalım öyleyse:

  • Hasta olan grip ya da enfekte olmuş insanlarla yakın temastan kaçının. Özellikle hastalığın tamda bulaşıcı oranı yüksek iken.
  •  Yüzünüze yani Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmadan önce bol su ile yıkamaya özen gösterin.
  • Ellerinizi bol su ile en az 30 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  •  Çantanızda veya evinizde Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanmaya özen gösteriniz.
  • Öksürüğünüzü kapatın elleriniz ile değil ama bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri sıkça temizlemeye özen gösteriniz. Yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Yukarıda saymış olduğumuz maddelerde corono virüsünden dolayı hijyene ne kadar fazla önem vermenizi gerektiren maddeler içeriyor lütfen bu konuda daha duyarlı olmaya çalışalım.