Karşınızda ki kişiyi 60 dakikada etkilemeyi Nasıl Başarırsınız?

/ 12 Temmuz 2019 / / yorumsuz
Karşınızda ki kişiyi 60 dakikada etkilemeyi Nasıl Başarırsınız?

Günümüzde, sık sorulan sorular arasında en çok karşılaştığımız sorulardan birisi. “Konuştuğum kişiyi nasıl etkilerim ?” olmuştur. Bu sorunun cevabını bu makale ile net ve basite indirgenmiş bir şekilde alacaksınız. Adem oğlu ilk çağlardan bu yana beğenilme arzusu, üstünlük sağlama içgüdüsü ile yeryüzünde çeşitli davranışlar sergiledi ve milyonlarca yıl geçse bile sergilemeye devam edecektir. İnsanlar ne kadar mantıksal davranışlar sergilesede hepimizin kalbi var ve duygusal zeka yönümüz daha ağır basmaktadır. Örnekleme yapacak olursak, mavi tükenmez kaleme ve siyah kurşun kaleme sahipsiniz dostunuz kaleminin olmadığını bu yüzden kaleme ihtiyacının olduğunu belirtti sizden kendisine bir kalem vermenizi rica etti. Mantıksal yaklaşım ile mavi tükenmez kalem ile önemli yerleri veya başlıkları yazabilir, kurşun kalem ile notlar tutmaya başlayabilirsiniz. Fakat tam bu noktada insanoğlunun duygusal zekası devreye girmekte ve kurşun kalem ile önemli yerlerin altının çizilebileceğini beynimize iletmektedir. Bu nöron etkileşimi sonucu kendimizi bu kısma ikna ederek bir kalemimizi dostumuza veriyoruz, gördüğünüz gibi kararlarımızı duygusal olarak verdik size bu makalede karşınızda ki kişiyi 60 dakikada etkileme sözünü veriyorum şu an, sadece kendinize inanın ve metodları uygulayın. Duygusal zeka, kendimizi ve duygularımızı tanımaktan geçmektedir.

Önyargılarınızı tanıyın, ezberleyin ve onlarla ilgili duygularınızı bu süreçten sonrakontrol altına alın. Unutmamakta fayda var fakat bizler duygusal davranan, önyargıları olan, onuruna ve gururuna leke sürdürmeyen varlıklarla iletişim kurmaya çalışıyoruz. İlk izlenim çok önemli bir kısımdır. İnsanlar ilk izlenim ile etkilenmediğinde ikinci bir şansa sahip değilizdir. Görünüm bu etkenlerde başlıca kısımlarda gelmektedir. Tırnaklar temiz bulunmalı, dişler parlak olmalı ve kötü kokmamalıyız. Doğru iletişim güvende başlıca bir kısımda yer almaktadır.

Güven oluşturmak için beden dilimize dikkat etmeli kendimizden soğutacak hiçbir şey yapmamalıyız yeni tabiri ile tilt etmememiz gerek karşımızda duran kişiyi. Kendiniz ile rahat olmadığınız sürece karşıdaki kişi ile de doğru düzgün bir iletişime sahip olamayız. Bunları size bir konuşmaya giriş gibi yaparak daha etkin bir biçimde anlatmak istiyorum. Birisiyle ilk tanışma evresinde gözlerinin içine kıvançla bakıp ellerini sıkarken gülümsemeyi unutmayın ilk izlenimdeki ön yargıları yıkmak için bunu yapmamızda fayda var kısa ve net cümleler ile kendimizi tanıtıyoruz daha sonrasında kararlı bir duruşla sen de kendinden bahset bakalım diyoruz, konuşmayı ona doğru çevirerek konuşmadan kişi ile ilgili bilgiler alıyoruz bu bilgileri sonraki konuşmalarda sorular ile kendisine tekrar yönelteceğiz ve kendisini derinlemesine tanıyacağız. Ayna yöntemini kullanarak kendisinin jest, mimik ve hareketlerinin birebir aynısını ona yapacağız. Bir nevi onu taklit edeceğiz ve o kişiyle aynı özelliklere sahip olduğumuzu belirteceğiz. Karşımızda ki kişiye güven vermiş olduk sohbetler bizi sıkıyor olsa dahi bunu belli etmeden en sıkıldığınız durumda bile büyük bir merakla aaaa öylemii, eee daha ne oldu ?, Vay canına bee, gibi klasikleşmiş cümle grupları ile sohbetin altını dolduracağız. Bir diğer önemli nokta tam hararetli ve ateşli bir şekilde bir şeyden bahsederken kendisine bir anda iltifat edeceğiz, mesela diksiyonun çok güzel. Türkçemizi güzel kullanıyorsun bu harika bir şey gibi cümleler söyleyeceğiz ki karşımızda ki kişinin hormonlarını yükseltelim. Bu maddeleri uyguladıktan sonra ikinci bir buluşmaya davet ederek olayı kılçıksız bir şekilde hallediyor olacağız.