Yazın Çocuklarda Görülen Yaz Alerjisi

/ 16 Eylül 2020 / / yorumsuz
Yazın Çocuklarda Görülen Yaz Alerjisi

Tüm yaşlarda görülen önemli ve sıklıkla yaşanan bir sağlık problemi olan alerji çocuklarda daha çok görülüyor. Bu açıdan da günümüzde her 3 çocuktan birinde alerjik bir hastalık olmaktadır. Alerji denildiğinde ilk olarak genellikle bahar mevsimi olsa da aslında yaz aylarında da bazı alerjilerde artışlar olabilir. Örneğin polen, güneş ve böceklerden kaynaklanan alerjiler buna örnek verilebilir. Çocuk Alerjisi Uzmanları da çocukları yaz mevsiminde daha çok görülen 3 alerji etkeninden korumanın son derece önemli olduğunu belirtmektedir. Çünkü bu hastalıklar hafif belirtilerle ortaya çıkabileceği gibi, öldürücü anafilaksi şeklinde kendini gösterebilir. Ayrıca, bunlardan biri başladığında (örneğin alerjik nezle) ilerleyip diğer ve daha şiddetli astım olarak kendini gösterebilir.

Polen Alerjisi

Bitkilerin üremeleri için mevcut olan genetik bilgiyi erkek yapılardan dişi yapılara aktaran tanecikler olan polenler, ebatları mikronla ölçülebilecek kadar küçükledir. Ağaç polenleri esas olarak ilkbaharda, çayır-çimen polenleri daha çok ilkbahar sonu ve yaz mevsiminde, yabani ot polenleri de yaz başından sonbahara kadar olmaktadır.

Güneş Alerjisi

Güneş alerjisi, cildin güneş ışığına maruz kalan bölgelerinde kaşıntılı ve kırmızı döküntülerin oluştuğu dur. En çok ciltte çok farklı renk ve biçimde döküntüler halinde olabilir. Şiddetli güneş alerjilerinde sulu kabarcıklar, kurdeşen ile şişlik de oluşabiliyor.

Böcek Alerjisi

Çocuklarda böcek alerjileri özellikle yaz aylarında çok sık yaşanan ve can sıkıcı bir durum. Böcekler arasında en sık arılar, sivrisinekler ve karıncalar alerjiye neden olur. Arıların duyarlı vücutta hafif bir alerjiden öldürücü anafilaksiye kadar değişen durumlar söz konusu olabilir. Anafilakside arı sokmasından birkaç dakika sonra ciltte kızarıklık ve kaşıntı, dil ile dudaklarda şişme, bulantı, kusma ile nefes darlığı gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir. Arı sokmasına bağlı hafif reaksiyonlarda iğneyi parçalamadan çıkarmak ve yara üzerine buz koymak yeterli olabilirken, anafilakside ise acil olarak bir sağlık kuruluşuna gitmek gerekir.

Karıncalar ve sivrisineklere bağlı olarak da alerjide de arı alerjisine göre de daha hafif ve yerel kaşıntı ile kızarıklık oluyor. Kızarıklıklar için antihistaminik veya zayıf bir kortizon içeren kremler sürülmesi yeterli olur.