Tüylenme İçin Hangi Doktora Gidilmeli

/ 15 Eylül 2020 / / yorumsuz
Tüylenme İçin Hangi Doktora Gidilmeli

Tüylenme problemi yaşayan pek çok bayanlar Tüylenme için hangi hormon testi gerekir? Tüylenmeye çözüm nedir? Tüylenme nasıl giderilir? sorularının yanıtını merak ediyor. Öyleyse tüylenmeye neden olan hastalıklar nelerdir? Bu sıkıntıları yaşayanlar hangi doktora başvurmalı? Basit olarak görülen tüylenme yani hirsutizmin sorunun altında pek çok neden olabilir. Tüylenmenin ortaya çıkmasında hormonların büyük rol oynadığını belirten Endokrinoloji ve Metabolizma Tüylenme; kalın, sert ve koyu renkli kılların dudak üstü, çene, göğüs, göbek çevresi, sırt ve bel gibi bölgelerde fazla şekilde büyümesidir.

Tüylenme Yapan Hormon Hangisidir?

Tüylenmenin meydana gelmesinde ciltteki kıl folikülleriyle erkeklik hormonlarının arasındaki etkileşim önemli etki sağlar. Bu durum erkeklik hormonlarının seviyesindeki bir artışın sonucu olabileceği gibi kıl foliküllerinin duyarlılık artışından da kaynaklanabilir. Erkeklik hormonlarının artışı yumurtalık veya böbrek üstü bezi kaynaklı olması düşünebilir.

Tüylenmeye Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Tüylenmenin şiddeti ve tedavi gerekip gerekmediği doktorlar tarafından yapılan özel skorlama yöntemleriyle tespit edildiğini aktaran inin polikistik over sendromu (PKOS) olduğuna işaret etti. Bunun dışında konjenital adrenal hiperplazi, cushing sendromu, yumurtalık veya böbreküstü bezi kaynaklı çeşitli tümörler gibi hastalıklar tüylenme gelişimine neden olabilir. Tüylenme ile başvuran her kişide altta yatabilecek bu hastalıklar kesinlikle de araştırılmalı. Bazen ise altta hiçbir hormonal hastalık bulunamaz ve bu duruma idyopatik hirsutizm denir. Fakat ki idyopatik hirsutizm tanısı konmadan önce olası diğer hastalıklar için gerekli muayene ve tetkikler yapılmalıdır.

Tüylenme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüylenme rahatsızlığının tedavisinin altta yatan hastalığa ve tüylenmenin şiddetine göre belirlendiğini ifade eden doktorlarımız sebep olan önemli bir hastalık olmayan bazı obez vakalarda sadece kilo vererek bile tüylenme tedavisinde önemli derece olumlu etki sağlamaktadır.

Tüylenme lazer ile tedavi edilir mi? Buna neden olan hastalık bulunmayan vakalarda ağda ve lazer tedavi işlemi yapılabilir. Gerekli vakalarda doğum kontrol hapları veya erkeklik hormonlarını bloke eden ilaçlar kullanılabilir.

Tüylenme için kullanılan ilaçlar etkili mi? Kıl folikülün yarı ömrü uzun olduğu için ilaç tedavisiyle düzelmenin zaman alıp 6 ayı bulabilir.