Topuklu Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

/ 3 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Topuklu Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şayet topuklu ayakkabı alma işinizi sabah erken saatlerde almayı tercih ediyorsanız kesinlikle doğru bir tercih yapmıyorsunuz. Ayaklarınız sabah saatlerinde şişme olmayacağı için topuklu ayakkabı sizi giydiğiniz gün içinde birkaç saat sonra ayaklarda şişme meydana gelebilir. Bu nedenle de topuklu ayakkabı alırken akşam saatlerini tercih etmeniz çok daha doğru olacaktır. Şişmiş ayaklarınız ile alacağınız rahat bir topuklu ayakkabı sonrasında sizin için büyük bir pişmanlığa dönebilir.

Topuklu ayakkabı satın alırken genel olarak hepimiz ayakkabının görünüşüne aldanırız. Fakat içinde saatlerimizin geçeceği topuklu ayakkabıların içinin rahatlığı da önemli bu konuda. Dışının güzelliğinden çok çok daha önemli. Ayakkabının iç kısmının çok kaygan bir maddeden yapılmış olması ayaklarınızın içinde kaymasına neden olacağı için hem yürüme pozisyonunuzu kötü gösterecek hem de ayak şeklinizin bozulmasına neden olacaktır. Bu açıdan da iç malzemesinin sert olması da nasır gibi ayak sorunlarına sebep olurken ayağınızın acıması ile biter.

Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • En uzun parmağınız ile ayakkabı arasında kesinlikle en az yarım santimlik boşluk olmasına dikkat edin.
  • Aylarınızın hava almasına ve maddelerden yapılan topuklu ayakkabıları tercih edilmesi. Böylece ter ve koku gibi durumlara maruz olmazsınız.
  • Ayakkabı satıcısı size ayakkabının zamanla açılacağını belirtse de bu durumun olmaması halinde hiç riske atmayın deri. O bunu muhtemelen ayakkabının bir numara büyüğü kalmadığı için size satmaya uğraşıyor olabilir.
  • Ayakkabının parmak ucundaki yüksekliği ayakkabının içinde parmaklarınızı kıvırmanıza durumda olmasına dikkat ediniz. Ayak bileğini sıkan bir sorun olmasını istemiyorsanız daha geniş yapıda ve kısa topuklu ayakkabı seçebilirsiniz.
  • Ayakkabı seçerken kesinlikle tek bir ayakla değil her iki ayağınızla da ayakkabı modelini giymelisiniz. Bunun en büyük nedeni ise iki ayağınızın da boy ve genişliğinin farklı ölçülerde olmasından dolayıdır.
  • Sivri Burunlu ayakkabı kesinlikle tercih etmemelisiniz.

Sivri burunlu ve çivi topuklu olan ayakkabılar sizin için olumsuz sonuçlara neden olabilir. Ayak şeklinizi bozması gibi olan sivri burun ayakkabılar çok sık giyildiği zaman özellikle ayak parmaklarında istenmeyen sorunlara bir görüntüye sebep olabilir.