Tırnaklarınızdaki Beyaz Noktalar Ne Demek

/ 14 Eylül 2020 / / yorumsuz
Tırnaklarınızdaki Beyaz Noktalar Ne Demek

Tırnaklarınızdaki bu küçük beyaz lekelerinin nedeni merak edenler vardır sanırım. Bu konuda yalnız değilsiniz. Bu sık karşılaşılan bir durum aslında sıkı bir rutininiz olsun ister tırnak bakımında düşük bakım gerektiren bir yaklaşımı tercih edin, bu beyaz lekeler yine de olabiliyor. Sağlığınız hakkında bu korku yaşamanıza gerek yok. Ayrıca da başlamadan veya tırnak salonu ziyaretlerini azaltmaya başlamadan önce, bu tuhaf beyaz lekeler hakkındaki yazımızda sizlere sunmak istiyorum.

Tırnaklarımız genellikle pembe ve uçlara doğru beyazlaşan açık bir renkte görünürler. Bununla birlikte, lökonychia olarak bilinen beyaz lekeler bazen tırnakta görünebilir. Pek çok sağlıklı yetişkin hayatlarının bir döneminde bu beyaz noktalar olabilir. Bu sebeple de onlara sahip olmak ciddi bir tıbbi durumun nedeni değildir. Korkmayın.

Lökonychianın en fazla nedeni tırnak yatağının yaralanmasıdır. Aşırı fazla manikür ve pedikür veya jel veya akrilik tırnak kullanımı da tırnak yataklarına hasar verebilir. Bazı mineral veya vitamin eksikliğiniz varsa tırnaklarınız boyunca beyaz lekeler veya noktalar fark edebilirsiniz. Bundan dolayı da en yaygın olarak bağlantılı eksiklikler çinko eksikliği ve kalsiyum eksikliğidir. Tırnağınızdaki beyaz lekelerin sebebi ise lekelerin nasıl göründüğünü belirleyebilir. Tırnak yaralanması, tırnağın ortasında büyük beyaz bir noktaya sebep olabilir.

Alerjik reaksiyon, tırnağın üzerinde pek çok noktaya sebep olabilir. Beyaz noktaların veya çizgilerin görünümü her tırnakta farklılık olabilir. Manikür ve pedikür lösonyaya sebep olmaz. Genel tırnak bakımından kaynaklanabilecek başka tırnak koşulları olsa da beyaz lekeler bunlardan biri değildir. Tırnaklarınızı ısırmak, kızarıklık ve şişlikten irin dolu tırnaklara (genellikle paronişi olarak bilinir) bir dizi sağlık problemlerine sebep olabilir.

Uzmanlar, paronişinin altı haftaya kadar sürebileceğini ve hatta kütikülün tırnak plağından ayrılmasına sebep olabileceğini belirtmişlerdir. Günlük olarak karşılaştığımız bakteri miktarı ile ellerinizi yıkamak en öncelikli işimiz olmalıdır. Ayrıca da Ellerinizi gün boyunca daha fazla yıkamak ve kurutmak, bakterilerin yayılma ve enfeksiyonların ortaya çıkma şansını minimuma indirir.

Kirli aletler bakteriler için bir üreme olması için harikadır. Bu nedenle tırnak makası ve tırnak törpüsü de dahil olmak üzere bakım aletlerinizi temiz tutmanızı tavsiye ederiz.