Sezeryan Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

/ 24 Nisan 2020 / / yorumsuz
Sezeryan Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sezeryan doğum kolay gibi görünebilir fakat zorlu ve riskli yanları vardır. Evet ameliyat esnasında acı hissetmeyebilirsiniz. Ameliyat sonrası narkozun etkisi yavaş yavaş azaldığında bu acı hissi sizi baya bir zorlayabilir. Korkutmak istemem elbet de sizin tercihiniz ama şunu unutmayın ki her şeyin doğalı en iyi olandır. Normal doğumda sadece 1 gün dinlenmeden sonra kendine gelebilirken, sezeryan doğumda 15 gün bazı durumlarda 20 gün dikişli bölgede ağrı olduğundan. Hareketlerde kısıtlama yapmanız gerekmekte ve yatış pozisyonunda olmalısınız.

Doktorun ne konularda uyardı ise size bunlara uyarak gerekli malzemelerle dikişlerinin pansumanını yapmalısınız. Enfeksiyon kapmamak için veya riski aza indirmen için antibiyotik kullanmalı tüm ilaçlar bitene kadar sonuna alınmalıdır. Sezeryanların Dikişlerinin zorlanmaması için ayağa çok sık kalkmamaları ve kabız olmamaya özen göstermeleri gerekiyor. Bu açıdan beslenmeye de özen göstererek dikkat edilmesi gerekiyor.

 Sezeryan kişisi dikişlerini kuru tutması gerekiyor. Mikrop kapmaması için. Bunun için yaklaşık 1 hafta banyo yapmamak ya da su geçirmeyen pansumanlarla banyo yapılmalıdır. Duş alabilirsiniz fakat dikişlerini koruyarak almak gerekiyor. Dikişlerini korumak adına koruma pedleri kullanabilirsiniz.  Çamaşırların lastiklerinin dikişlerinin üzerine gelmemesine dikkat etmelisiniz.  Dikiş yerlerin ağrıya ve mikrop kapmasına neden olabilirsiniz. Giydiğin çamaşırlar belini ne kadar sıkmazsa o kadar iyi sizin için. Hamilelikte kullandığınız iç çamaşırlarını kullanmaya bir süre daha devam edebilirsiniz. Rahat bol olması ameliyat sonrası için en ideal iç çamaşırlarıdır.

 Kanama bu dönmelerde 40 gün boyunca ara ara kanmalar şeklinde olabilir. Korkmayın. Bu geçici bir durum sadece hamilelik boyu atılmayan pis kan dışarı atılıyor. Bu sizin sağlığınız için çok daha iyi aslında.