Prematüre Bebeklerde Beslenme Nasıl Olmalıdır

/ 30 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Prematüre Bebeklerde Beslenme Nasıl Olmalıdır

Prematüre bebekler, diğer bebekler gibi sağlıklı ve düzenli beslenmeli ve hat da daha özenli çok daha hijyenik bir ortam da yaşam sürmeleri gerekmektedir. Prematüre bebeklerde beslenmeleri bebeğinizin ne kadar erken dogması ile ilişkili bir durumdur. Bebeğinize uzman doktorların tavsiye ettiği beslenme şekline göre onun beslenme programına daha özenli olmaları gerekmektedir.

Prematüre Bebeklerde Beslenme Nasıl Olmalıdır

Çok erken doğmuş olan bebeklerde prematüre olan bebekler, ilk doğduklarında solunum alıp vermekte çok zorlanırlar. Bu açıdan da sağlık uzmanları tarafından damar yoluyla sıvı ve besin takviyesi verirler. Ayrıca bebeklere beslenme konusunda doktorlar bebeğin, burun içinden mideye geçen küçük bir tüpten süt alabilecek kadar iyi ve büyümüş olduklarına karar verebilir. Bu açıdan da bebekler için en üstün beslenme şekli anne sütüdür.

Şayet bebek, anne sütünü emmeye kendini iyi hissederse gücü yeterse şayet doktorlar tarafından emzirmesi gerektiği söylenir annelerine. Bebeğin emzirilememesi durumunda da anneler sütlerini de sağabilir ve bebekler tüp yoluyla da olsa anne sütünden yararlanırlar. Çok erken doğmuş olan prematüre olan bebekler, hastane gözetiminde doktorlar tarafından kontrol altında olmaları olacakları için beslenme şekline doktorlar düzenlemekteler. Hastaneden çıkarıldıklarında bebeğiniz prematüre bebeğin beslenmesini ve tüm sorumlulukları sizde olacaklar. Bunun için bebeğin beslenme konusunda hakkında bilgi sahibi olmalı, gerekirse doktorunuzla iletişim kurmalı ve oluşturulan programa kesinlikle uyulmalıdır.

Prematüre Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Beslenme, bebekler için oldukça önemli. Neden derseniz şayet prematüre bebeklere çok daha dikkatli ve özenli bakım olmalı. Erken doğmuş olan prematüre zamanında doğan bebekler kadar önemli bir konudur. Hatta prematüre bebeklerin enerjilerini toparlamaları için daha fazla olduğu için anne sütü burada çok daha önem kazanır. Çünkü anne sütü, bebeğin gelişimi ve enerji ihtiyacı için tüm gereksinimleri karşılayacak durumdadır. Bu açıdan da prematüre bebeklerin sindirim sistemi daha hassas olduğu için de anne sütü verilmesi çok daha sağlıklı olacaktır.

Bebeğiniz şayet uzun süre hastanede kaldıysa ve emzirilmediyse memeden süt çıkmasında veya sağmakta zorlanabilirsiniz. Bu durumda sakın bırakmayın her gün deneyin ve sabırla sütün çıkmasını bekleyin. Şayet bebeğiniz her şeye rağmen memeyi emmemekte ısrar ediyorsa sütünüzü sağabilirsiniz. Sağılmış anne sütü; derin dondurucuda 3 ay, buzdolabında 3 gün, oda ısısında 3 saate kadar bekletilebilir. Lütfen bundan daha fazlasını sütünüzü bekletmeyin. Ayrıca bir bakıma bebekler için bazı özel durumlarda anne sütü yeterli gelmeyebilir. Uzmanlar tarafından gerekli görüldüğünde 1800-2000 gramdan küçük bebeklere de hızlı büyümeyi desteklemek için anne sütüne ek olarak protein, karbonhidrat ve mineraller içeren ek olarak takviyeler de verilebilir.

Prematüre Bebekler Daha Çabuk Acıkabilir

Prematüre bebeklerin büyümeleri çok çabuk olacak olduğu için enerji tüketimleri de ihtiyaç doğrultusunda daha çabuk acıkır.  Ayrıca da bebekler, gebeliğin son üç ayında anne karnında yediklerini depolarlar. Erken doğan bir bebeklerin depolarında bu besinler daha az olduğu için de anne sütüne daha çok ihtiyaç duyarlar. Annelerinden daha çok süt almak isterler. Bunun için bebeğinizi sık sık emzirmelisiniz. Doktorunuzla bir emzirme programı yapın ve ona göre uygulama yapınız.

Bebeğiniz için anne sütü çok değerli çünkü eğer sütünüzün miktarı az ise ya da sütünüz gelmiyorsa panik yapmayın. Strese girmeniz panik yapmanız, anne sütünün miktarını da olumsuz olarak etkiler ve sütünüzün az gelmesine sebep olur. Bu gibi durumlarda asla panik yaparak üzülerek hareket etmeyin. Ek gıda veya Anne sütü yokluğunda bu verilebilir.