Pirinç Unu ile Yapılan Mama Tarifleri

/ 28 Nisan 2020 / / yorumsuz
Pirinç Unu ile Yapılan Mama Tarifleri

Pirinç unu maması bebeğinize 4. Ayından sonra yedirmeye başlayabilirsiniz. Hem bebeğinize doyurucu öğünler vermiş olacaksınız hem de ek gıdaya hazırlamış olacaksınız. Pirinç unu pirincin öğütülerek toz haline getirilmesi ile elde edilir. Pirinç unu büyüklerden sıkça duyduğumuz besin gıdalarından biri olarak bilinir.  Bebek beslenmesinde yeri olan pirinç unu maması yapımı kolay pratik ve bebeklerin severek yediği mamalardan biridir. Peki, pirinç unu maması nasıl yapılır?

 Pirinç unu maması tarifi

Bebeğinize güvenle vereceğiniz pirinç unu hazmı kolay olduğundan bebeklerde 4. Aydan itibaren beslenebilir. 4 aydan önce pirinç unu maması vermek doğru bir yaklaşım değildir. Bu açıdan bebeğiniz ek gıdaya geçtiği zaman doktorunuza danışarak pirinç unu mamasını gönül rahatlığı ile bebeğinize verebilirsiniz. Anne sütünden sonra en faydalı ve verilebilecek ek gıdalardan biri olan pirinç ununu bebeğinize gece yatmadan önce vererek gece rahat ve sakin uyumasına yardımcı olabilirsiniz.

YOĞURTLU PİRİNÇ UNU MAMASI

Malzemeler;

  • 2 çorba kaşığı yoğurt
  • 1,5 tatlı kaşığı pirinç unu
  • 1 tatlı kaşığı mama devam sütü
  • Yarım çay bardağı ılık su
  • 1 adet ceviz

Yapılış

Ilık su, pirinç unu ve mamayı karıştırın. Ardından içerisine ceviz ve yoğurdu ekleyin karıştırın. Bebeğinize olarak taze bir şekilde bir kere verebilirsiniz. Bu tarif bebeğinizin kilo almasını ve uykuya geçişini sağlayacaktır.

MEYVELİ PİRİNÇ UNU MAMASI

Malzemeler

1 çorba kaşığı pirinç unu

1 su bardağı süt (bebeğiniz 1 yaşından küçük ise 1 bardak su)

1 çorba kaşığı mısır nişastası

1 tatlı kaşığı pekmez

Yarım elma

Yapılışı

Öncelikle süt veya suyu tencereye alın. İçerisine pirinç unu ve mısır nişastasının ekleyerek kadar karıştırın. Muhallebi olana kadar karıştırın elmayı cam rendede rendeledikten sonra karışımın içerisine ekleyerek ve bebe bisküvilerini içine ekleyerek. Son olarak da pekmezi de ekleyerek bebeğinize soğuduktan sonra verebilirsiniz. Bunu ek gıdaya geçen bebekler için öneriyoruz.