Menopoz Hakkında Yanlış Bilinenler

/ 29 Haziran 2020 / / yorumsuz
Menopoz Hakkında Yanlış Bilinenler

Menopoz genellikle artık adet almayacağınız anlamına gelir. Fakat bu sizin 50 veya 60 yaşında menopoza gireceğiniz anlamına gelmiyor. Her yaşta olabilir bu tamamen sizin genetik durumunuz ile alakalı bir durum.

Healthline’a açıklamasına göre de menopoza giren kadınların yaş ortalaması 51, fakat bu herkes için tüm bayanlar için geçerli bir durum değildir. Menopoz aslında 30’lu yaşların sonundan 60’lı yaşlarından itibaren görülme olasılığı yüksek olan durumlardır. Bir yıl boyunca regl olmadıysanız resmi olarak menopoza girdiğiniz anlamına gelir. 10-11 ay kadar regl olmayıp daha sonra olursanız aslında bu tamamen menopoza girmiş olduğunuzu göstermez.

Menopozun Belirtileri

Menopoz ve ateş basması belirtiler arasında olsa da öncelikle deneyimleyeceğiniz başka belirtiler de ortaya çıkacak. Prevention’a göre bu belirtiler arasında yorgunluk, kilo artışı, mide bulantısı ve yetişkin sivilceleri sayılabilir. Yani kısacası uzman yardımı alarak görüşmek için ateş basmasını beklemeyin ve diğer tüm olası belirtileri de doktorunuz ile paylaşın.

Bayanlarda regli daha ileriki bir yaşta olan bayanlar için bu durum tam zıttı olabilir. Şayet ilk menstrüasyonunuz ortalamadan daha geç bir yaşta yaşanıyorsa menopoza daha erken girme ihtimaliniz var demektir. Menopozun hangi yaşta başlayacağını kavrayabilmek zor, bunun için belirli ipuçları vardır. Annenizin menopoza girdiği yaş sizde de aynı şekilde olacağı anlamına gelir. Bu açıdan da annenizin menopoz yaşı sizin de öyle olması yüksek. Sigara içmek erken menopozu olumsu yönde etkilerken alkol ve çok sayıda hamilelik daha geç bir menopoz yaşını gösteriyor.

 Menopoz seks hayatınızı bitirmez arkadaşlar bu algı yanlış. Bayanlar hem menopoz esnasında hem de sonrasında sağlıklı biri olarak eşleri ile cinsel hayatlarına devam edebilirler. Cinsel ilaçlar kullanmanıza hiç gerek yok. Ayrıca da yer verilen bir çalışmada menopozun bir zamanlar düşünüldüğü kadar cinsel sorunlara yol açmadığı açıklanmıştır. Menopoz sonrası cinsel yaşamınızda herhangi bir sorun olup olmayacağının en büyük işareti, bu sorunun menopoz öncesi varlığıdır. Şayet bir sorun varsa menopoz sonrası da devam edecektir. Yani cinsel hayatınız menopozla birlikte değişmeyecektir.