Makyaj Cildinizi Nasıl Etkiler

/ 11 Ağustos 2020 / / yorumsuz
Makyaj Cildinizi Nasıl Etkiler

Sabah makyaj rutininizde görünüşünüzü daha çok güzelleştirmek için uygulama ya da dokunuşlarından vazgeçemiyor olabilirsiniz. Fakat ki görünüşte zararsız olan bir toz tabakası cildinizi gerçekten nasıl etkiliyor bu konuda bu durumları inleyelim.

Her zaman için makyajın belki de sabahın erken saatlerinde uygulanmasının hayatınıza olumsuz bir etkisi olmayabilir. Fakat ki Bunun yanında bir de makyaj uygulamaları birkaç cilt reaksiyonuna sebep olabilir. Bu reaksiyonların çoğu şiddetli veya uzun süreli olmayabilir. Fakat ki makyajınızın cildinizi gerçekte nasıl etkilediğini merak ediyor musunuz?

Bazı insanlar daha çok kozmetik ürün bileşenlerine alerjik reaksiyonlar yaşarlar. Bu reaksiyonlar iki ayrı grupta toplanırlar cildi tahriş eden bir ürüne kaşıntı veya yanma reaksiyon gösteren kontakt dermatit ve daha çok şişme, kaşıntı ile sonuçlanan spesifik bileşenlere “gerçek” bir alerji reaksiyon oluşturan alerjik kontakt dermatit. Bu tür reaksiyonların her ikisine de en çok olarak makyaj ve diğer cilt bakım ürünlerindeki parfüm veya koruyucu maddeler sebep olur.

Makyaj gözenekleri tıkadığı için sivilceye de neden olabilir. Günün sonunda ve egzersizden hemen sonra makyajınızı tamamen temizlemeniz gerekmektedir. Makyaj nedeni ile oluşan akneler kozmetik olarak adlandırılır. Bu tip akne hafiftir ve çene, yanaklar ve alında daha çok olarak görülür. Tıkanmış gözenekler ve kızarıklıklarla ortaya çıkar.

Oluşan akneler, makyaj ürünlerindeki ağlar gözeneklerinizi tıkadığında meydana gelir. Bu sebeple de kalın yapıdaki sıvı veya krem ​​ürünler, tozlar gibi hafif ürünlerden daha olumsuz etkileri olabilir. Bu reaksiyonlardan kurtulmak için parfüm ve yağ içermeyen makyaj ürünleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca, hipoalerjenik (alerjik reaksiyonlara sebep olma olasılıkları daha azdır), komedojenik olmayan (gözenekleri tıkamayan) ve aknejenik olmayan (akneye neden olmayacak) etiketli ürünleri arayın.