Limonun Temizliğe Faydası

/ 9 Kasım 2021 / / yorumsuz
Limonun Temizliğe Faydası

Limonun temizliğe faydası, temizlikte her zaman doğal ürünleri kullanmayı tercih edenlerdenseniz limonun temizliğe katkısından da mutlaka faydalanmalısınız. Limonun içinde bulunan sitrik asit limonu hem güçlü hem de etkili bir temizlik silahına dönüştürüyor.

Limon ile temizlik nasıl yapılır merak edenlerdenseniz yazımızı okumaya devam edin!

Limonun Temizliğe Faydası Kesme Tahtasındaki Artık Lekeleri Temizler

Mikropların en çok bulunduğu yerlerden biri olan ve mutfakta en sık kullandığımız araç gereçlerin arasında bulunan kesme tahtasını limon ile temizleyerek ilk günkü haline geri döndürebilirsiniz. Kesme tahtasının üzerinde yer alan ve bir türlü çıkmayan lekelerden kurtulmak için öncelikle limonu ortadan ikiye kesin sonra da suyunu tahtanın üzerine sıkın. Yarım limon kabuğu yardımıyla tahtanın üzerindeki limon suyunu iyice sürterek ovalayın ve 20 dakika beklettikten sonra durulayın. Limonun içerisinde bulunduğu asit tahtanın üzerindeki lekeleri hızlıca temizlemenize yardımcı olacaktır.

Kıyafetlerinizi Beyazlatır

Beyaz kıyafetlerinizin daha parlak görünmesini sağlamak için içerisinde ne olduğunu bilmediğiniz zararlı kimyasal temizleyicilerden yardım almanıza gerek yok. Limonla kıyafet beyazlatma, limon ile temizlik yaparak  beyaz kıyafetlerinizin daha da beyaz kalmasını sağlayabilirsiniz. Dilimlemiş olduğunuz limonları bir tencere ya da kazanda kaynatmış olduğunuz suya ekleyin ve içine beyazlarınızı atıp bir kaç dakika daha kaynatmaya devam edin.  Sonucu gördüğünüzde gözlerinize inanamayacaksınız.

Limonla Kıyafet Beyazlatma
Limonla Kıyafet Beyazlatma

Limonun Temizliğe Faydası İnatçı Yağları Çıkarır

Limonun temizlik gücünden faydalanarak kendinize çok güçlü bir yağ çıkarıcı sprey hazırlamaya var mısınız?

2 bardak su, 2 yemek kaşığı limon suyu, Yarım çay kaşığı sabun ve 1 çay kaşığı kabartma tozunu karıştırıp bir şişeye doldurduğunuzda spreyiniz artık hazır. Limon inatçı yağlara karşı kullanmadan önce çalkalarsanız daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Ahşap harici bütün sert zeminlerde de uygulayabileceğiniz bu sprey ev işlerinizi oldukça kolaylaştıracak.

Sararmış Plastik Saklama Kapları

Eğer siz de plastik saklama kaplarınızı sık sık kullananlar arasındaysanız, özellikle salçalı ve yağlı yemeklerin bıraktığı lekelerle küçük bir savaş halinde olduğunuzu tahmin edebiliyoruz. Limon ile temizlik yaparak rengi sararmaya başlamış olan plastiklerinizi ilk günkü haline döndürebilirsiniz. Saklama kaplarınıza limon suyu döküp, kabuğuyla iyice ovalayın ve güneşin altına bırakıp kurumasını bekleyin. Durulama işleminden sonra sararmış kaplarınızın yerini yenileri alacak.

Banyo Küvetiniz Parıldasın

Banyonuz artık eskisi gibi gözünüze güzel görünmüyorsa ve ilk günkü gibi parıldamıyorsa limon ile temizlik yöntemine başvurabilirsiniz. Aynı ölçüde kullanacağınız kabartma tozunu limon suyu ile karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışımı küvetinizin veya lavabonuzun içine sürüp, ovalayın ve 30 dakika kadar bekledikten sonra durulayın.