Kadınların Alması Gereken Vitaminler

/ 11 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Kadınların Alması Gereken Vitaminler

Fazla seviyede veren B2 vitamini bayanların alması gereken ek takviye edici vitaminler arasında yer alır.  Aynı zamanda da bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesinde olumlu etkilere sahiptir. Bu açıdan da hastalıklara yakalanma riskini azaltan B2 vitamini çok daha sağlıklı bir yaşam armağan etmektedir. Boğazda ortaya çıkan ağrılara ve ağız içinde çıkan yaralara da iyi gelen B2 vitamini, bayanların en büyük problemleri arasında yer alan saç kuruluğunun engellenmesinde ve giderilmesinde etkilidir. Vücutta ortaya çıkan kaşıntılara iyi gelir. Zaman zaman en belirgin özelliği olan kırışıklıkların oluşumunu da engellemeye destek olur.

Süt ürünleri, yapraklı sebzeler, sakatatlar, badem, fındık, mantar ve tahıllar B2 vitamini açısından oldukça zengin olan gıdalardır. Düzenli olarak tüketilmeleri tavsiye edilir. Hücre yenilenmesini sağlayan destek veren B7 vitamini Biyotin olarak da daha çok bilinmektedir. Ter bezlerine, cilde ve özellikle de saçlara çok önemli derece de katkı sağlamaktadır. Saçların hızlı uzamasına yardımcı olan B7 vitamini aynı zamanda kırılan ve kopan tırnakların sağlıklı uzamasında da harikalar yaratmaktadır. Kemik gelişimi ve kemik iliği için çok yararlıdır. Kolesterol oranını dengeleyerek kalp sağlınızın korunmasına yardımcı olur. Balık, yeşil yapraklı sebzeler, bulgur, muz, kavun, yumurta sarısı, soya fasulyesi, süt ürünleri ve fındıkta fazla oranlarda bulunan B7 vitaminini ile özellikle saç ve deri problemi olan yaşayan bayanlar mutlaka düzenli olarak tüketmeliler. Vücudun alması gereken besinler arasında yer alan önemli 5 vitamin içinde B12 vitamini, metabolizma için oldukça olumlu gelişmeler sağlamaktadır.

 Hücre bölünmesi ve protein sentezi için de gerekli olan B12 vitamini, hafıza kaybının ve aneminin engellenmesi açısından büyük yarar sağlar. Hemen hemen herkesin belirli dönemlerde sıkıntı yaşadığı depresyonun tedavisi içinde olumlu etkileri vardır.  Et, balık, yumurta, süt ürünleri ve kahvaltılık tahıllar B12 içeren başlıca besin gruplarını oluşturmaktadır. Bu besin gruplarından tüketilmesi şarttır.

Tavsiye

Pizzalı Makarna Tarifi