Kadınlarda Sivilce Neden Çıkar ve Sivilce Tedavileri?

/ 26 Nisan 2020 / / yorumsuz
Kadınlarda Sivilce Neden Çıkar ve Sivilce Tedavileri?

Sivilce daha çok hormonlarla ve beslenme alışkanlıkları ile bağlı bir durumdur. Çok yağlı yemek tüketen bir kişi düşünün hormonları da buna elverişli ise sivilce çıkması kaçınılmaz olacaktır. Ergenlik çağındaki gençler de kadın veya erkeklerde sivilce çıkması gayet normal bu değişen hormonlar nedeni ile olmaktadır.

Sivilce neden olur?

Akne oluşumunda yani sivilce oluşumunda etki eden faktörler arasında genetik, beslenme, çevresel faktörler ve hormonların etkisi ile oluşmaktadır. Kadın ve erkek cinslerinde de testesteron hormonunu bulunmaktadır. Bazı sivilce sıkıntı olanlar da testesteron hormon seviyeleri fazla iken bazı vakalarda testesteron normal fakat yağ hücrelerinin testesteron fazladır. Daha çok aile bireylerinde anne babanın birinde sivilce görülmesi çocuklarında sivilce ortaya çıkması beklenmektedir. Bazı ilaçların özellikle hormon ilaçlarının sivilce artırıcı özelliği vardır. Bu açıdan kişilerde görülen cildin aşırı yağlı olması da sivilce oluşumunu etkilemektedir. Kullanılan kozmetik ürünler, aşırı yağlı besinler sivilceyi artırabilirler. Sivilcenin daha çok yaşandığı mevsim yoğunluğu sonbahar ve kış mevsiminde ortaya çıkmaktadır.

Sivilce tedavi yöntemleri

Sivilce olan kişilerde tedavisinde Retinoid denilen ilaçların krem ve ağızdan formları kullanılabilir. Ayrıca cildin sebum seviyesinin sağlanması için cilt temizliğine özen gösterilmelidir. Antibiyotiklerin de sivilce tedavisine yardımcı olduğu bilinmektedir. Cilde uygulanacak olan krem ve veya oral formu kullanılabilir. Yağ bezlerinin aktivitesini baskılamak ve yeni komedon oluşumunu yok etmek  içinde ilaçlar geliştirilmiştir.

Tedavi edilmeyen sivilce skar yani iz yaratarak hem kozmetik hem de ruhsal sorunlara da yol açacaktır. Sivilce izlerini yok etmek için kimyasal peeling, mikrodermabrazyon kullanılabilir.  Yüze özel sabunlar solüsyonlarla günde iki defa temizlenmesinde büyük destek sağlayacaktır. Sivilce cilt de leke bırakacağından dolayı bu nedenle yağsız güneş kremi tercih edilmelidir. Bu kremler ayrıca cildi nemlendirerek tahrişi neden olamayacaktır. Sivilce ilaçlarının yaptığı kuruluk ve tahrişi ortadan kaldırmak için yağsız nemlendiriciler tercih ederek sivilce oluşumunu ortadan kaldırabilirsiniz.