Kadınlarda Ovülasyon Süreçleri Nelerdir?

/ 29 Ocak 2022 / / yorumsuz
Kadınlarda Ovülasyon Süreçleri Nelerdir?

Kadınlarda Ovülasyon Süreçleri Nelerdir?

Kadınlarda Ovülasyon Süreçleri Nelerdir? Yumurtlama dönemi olarak ifade edilen ovülasyon süreci ergenlik dönemine girmiş her sağlıklı kadının adet döngüsü içinde gerçekleşir. Gebelik planlayan çiftler için ovülasyon dönemi oldukça önemlidir. Kadınlarda ovülasyon süreçleri nelerdir? Yumurtlama döneminde rahmin içine açılan tüplerde bulunan yumurtalar, erkek üreme organı sperm ile buluşur ve döllenme gerçekleşir.

Yumurtlama Dönemi Nasıl Gerçekleşir?

Ovülasyon süreci sağlıklı bir kadında 28 günde bir olan adet döngüsünün tam ortasına denk gelmektedir. Yumurtaların olgunlaşması adet döngüsünün başladığı günü takip eden 6.günde başlar ve 14.güne kadar salınıma devam eder. Sağlıklı bir kadın vücudunda her ay bu döngü gerçekleşir ve ortalama 3 ile 30 adet arasında yumurta olgunlaşır. Gebelik düşünen kadınlar için bu ovülasyonsüreci önemlidir. Üreme için gerekli olan erkek spermleri kadın vücudunda salınan bu yumurtalar ile buluşur. Ancak döllenmenin gerçekleşmedi durumlarda bu ovülasyon döngüsü her ay tekrarlanır. Kadınlarda ovülasyon süreçleri nelerdir, belirtileri nelerdir bunlara da yanıt arayalım.

Ovülasyon Dönemi Belirtileri Nelerdir?

Yumurtlamanın sağlıklı kadınlarda her ay tekrar edilen bir döngü olduğunu belirtmiştik. Ancak bu dönem içerisinde belirtiler her kadında aynı olmadığı gibi, kadınların her ay hissettikleri belirtiler de aynı olmayabilir. Bazı kadınlar ovülasyon sürecinde bazı farklılıklar hissederken bazı kadınlar hiç hissetmeyebilir. Bu belirtilerden en yaygın olanı ise karnın alt bölgesinde ağrı hissidir. Ovülasyon sürecinde kadınların hissettiği belirtilerden yaygın olanlarından bir tanesi de vajinal akıntıdır. Diğer belirtiler; göğüslerde hassasiyet, karın şişliği, tat ve koku hassasiyeti gibi durumlar olabilir. Ancak belirttiğimiz gibi bu belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Ovülasyon Dönemi Kaç Gün Sürer?

merak edilirken ovülasyon döneminin kaç gün sürdüğü de merak edilir. Sağlıklı bir kadının vücudunda yumurtanın olgunlaşıp dışarı aktarılması 5-6 gün kadar sürüyor ancak yumurtlama 24 saat sürüyor. Ovülasyon süresinde salınan yumurtalar kadın vücudunda 24 saat canlı kalabiliyor. Erkek üreme hücresi sperm de kadın vücudunda 4-5 gün canlılığını koruyabilir. Gebelik beklentisi olan kişilerin ovülasyon dönemlerini doğru takip ederek gebelik planlayabilirler.