Hamilelikten Korunma Yöntemleri

/ 19 Aralık 2020 / / yorumsuz
Hamilelikten Korunma Yöntemleri

Hamilelikten Korunma yöntemleri Gebeliklerden korunma yöntemleri arasında sayılan en çok kullanılan dışarı boşalma yöntemi pek de tercih edilmemekle birlikte risk taşımaktadır. Çünkü dışarı boşalmadan da önce penisin içeride olduğu zaman gelen zevk suyunun içinde sağlıklı spermler bulunabilir ve bunlar rahim yolundan ulaşarak gebe olmanıza olanak sağlar.

Hamilelikten Korunma Yöntemleri

Türkiye’de Sadece yüzde 36’lık bir kesimin spiral, prezervatif, doğum kontrol hapları, implant yöntemleri, diyafram, kısırlaştırma gibi modern yöntemler kullandığı ortaya çıkmaktadır. En modern ve güvenilir olan Gebelikten korunma yöntemleri nelerdir?

Spiral ile Gebelikten Korunmak

Spiral kullananlarda kısırlık riskinin 2 kat daha fazla olduğunu açıklamış olan uzmanlar, hiç çocuk doğurmayan bayanlar da kullanımının tartışıldığını bir konu haline gelmektedir. Uzmanlar, çocuğu olmayanlar, anemik hastalar, uzun adetleri olanlar, sancılı adet görenler ve kendiliğinden spirali düşen bayanların spirali dikkatli seçmesi gerektiğini vurgulamaktadırlar.

Doğum Kontrol Hapları ile Gebelikten Korunmak

Doğum kontrol hapları kadınlar tarafından çok kullanılan hamilelikten korunma olarak başta gelmektedir. Bundan dolayı da başarısızlık oranı 0.2 gibi çok düşüktür. Kadın doğum uzmanlarının doğum kontrol haplarının kullanımın ayrıca rahim kanseri gibi hastalıkları da engellediğini açıklamaktadırlar. Fakat bunun tam tersine meme kanseri olma olasılığı artabilir. Bu açıdan da hap seçimini doktorunuzun yapması bu konu da önem arz etmektedir.

 

İğne ile Gebelikten Korunmak

3 aylık iğne kullanılmasında uzmanlar yine genital bölge hastalıklarının azalmasında yarar sağladığını ve gebelikten korunmada yüzde 98 kadar olumlu etki gösterdiğini vurgulamaktadırlar. Ayrıca menopoz ve kanamaların yok olmasında iğne yönteminin bu konuda yardımcı olmaktadır.

İmplantlar ile Gebelikten Korunmak

Hamilelikte Korunma yöntemlerin den bir diğeri de cilt altına yerleştirilen implantlardır. Uzmanlar son zamanlarda tek çubuk içeren implantlarında üretildiği ve güvenli olduğu açıklamasında bulunmaktadırlar.  Son yapılan çalışmalarda ise göre implant yönteminin bugüne kadar hiç başarısızla sonuçlanmadığını yani doğum kontrol yöntemlerinde en etkin korunma yolu olduğu belirtmektedirler.