Hamilelikte Tetanoz Aşısı

/ 9 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Hamilelikte Tetanoz Aşısı

Hamilelikte ve birçok hastalılara karşı tetanoz aşısı hem hamilelerde hem de bebeklerde ve çocuklara yapılması gereken bir aşıdır.

Tetanoz Etkileri

  • Ezilme yaralanmaları önler.
  • Ölü doku yaralanmaları iyileştirir.
  • Yanıklara karşı.
  • Piercing, dövme, enjeksiyon ile uyuşturucukullananlara karşı veya yaralanma ve bir tırnak basması gibi yaralardan delinme
  • Kir, dışkı veya tükürük ile kirlenmiş yaralar.
  • Hayvan ısırığı veya sokması.
  • Diş enfeksiyonları.
  • Böcek ısırığı.
  • Kronik yaralar ve enfeksiyonlar.

Tetanoz insandan insana bulaşıcılığı olmayan bir durumdur. Daha çok sıcak ve nemli bölgelerde görülür. Yoğun nüfuslu bölgelerde daha çok olarak görülmektedir. Aşılama, tetanoz enfeksiyonunu engelelenebilir. Bu aşı, difteri, boğmaca ve tetanoza karşı koruyan güçlü bir aşıdır. Çocuklara 11-12 yaşlarında bir destekleyici aşı yapılmalıdır. Yetişkinlerin ise 10 yılda bir aşı yaptırmaları önerilir. Aşı haricinde, yaraların doğru tedavi edilmesi ve temizlenmesi de enfeksiyonu engellemeye destek olabilir.  Dışarıda yaralandıysanız ve yaranızın toprağa temas ettiğini hissettiğinde, hemen sağlık uzmanınızı arayın ve tetanoz riskinizi bilgi edinin. Tetanoz aşısı bu basil mikrobu vücuda bulaştıktan sonra yaklaşık olarak ilk 24 saat içerisinde ihmal edilmeden hemen aşı yapılmalıdır. Tetanoz aşısı kişiye hemen uygulanmazsa, basil mikrobu iki hafta içinde vücuda yayılarak hastalıklara sebep olabilir.

Hamilelikte Tetanoz Aşısı

Klostridium tetani adı verilen virüsün vücuda girmesi sebebi ile de vücutta kasılmalar meydana gelir ve bu durum oldukça ciddidir. Bazı kişilerde ölümle de sonuçlanabilen tetanoz, özellikle hamileler için oldukça kolay bulaşan bir hastalıktır. Bu hastalık durumun da vücudun dirençli olması için annenin ve bebeğin de gerekli bütün tedbirleri alması gerekmektedir. Bu hastalık için kesinlikle aşı yapılması gerekir ve bu aşı ile vücuda zarar veren virüsün girmesini önler. Bu aşı genelde hamilelikten önce yapılması gereken aşılar içinde gelir. Pek çok anne adayı vücut için oldukça önemli olan bu aşı türünü hamilelik başladıktan sonra yaptırır.

Tetanoz dışında kızamıkçık, kızamık ve suçiçeği gibi aşılar gebelik zamanında anne adayı için oldukça zararlıdır. Tetanoz ise diğerlerinin aksine gebeleri için en uygun aşı türüdür.