Hamilelikte Saç Boyamak Bebeği Etkiler mi?

/ 28 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Hamilelikte Saç Boyamak Bebeği Etkiler mi?

Hamilelik boyunca saç boyatılıp boyatılamayacağı anne adaylarının en çok merak ettikleri sorulardan biridir. Hamileyken saç boyatmanın bir zararı var mı? Kaçıncı aylarda saçlar boyanabilir? Kına yakmak senin veya bebeğin için riskli mi? Bu gibi tüm sorularınıza yanıtlar vereceğiz.

Hamileyken Saç Boyanır mı?

Derinin küçük bir bölgesine temas eden saç boyasının, gelişmekte olan cenine riskli olmadığı açıklanmıştır. Fakat bazı uzmanlar yine de hamilelikte saç boyamaya iyi bakmıyorlar. Bazıları ise hamilelik boyunca saç boyatmanın herhangi bir zararı olmadığını düşünüyor. Saç boyası işleminden sonra kana kimyasal geçme ihtimali düşük olduğundan bebek için riskli bir durum olmadığı belirtiliyor.

Bayanların gebelik öncesi ve sonrasında saç boyası uygulaması ilişkin olarak birtakım araştırmalar var. Araştırmacılar yapılan bir araştırmada hamilelikte saç boyası kullanımı ve çocuklarda görülen bazı kanser çeşitleri arasında ilişki kurulmuştur. Fakat aynı sonuca ulaşamayan başka araştırmalar da var. Birçok araştırmacı, hamilelik öncesinde ve sırasında kullanılan saç ürünlerinin çocuklarda beyin tümörü riskini artırma ihtimalini minimum seviyelerde görüyor. Özetle; hamile iken saç boyamanın riskli olduğuna dair kesin bir araştırma olmadığı gibi olmadığına dair bilimsel bir çalışma da yok henüz.

Şayet hamileyken saçını boyatmamak seni üzmeyecekse hiç boyatma kendini riske atma. Boyama işlemini kendin uygulama ve sonrasında saç derinin iyice durulandığından kesin olarak iyice bol su ile yıkaman lazım. Bu konuda yine de endişelerin varsa ya saçını boyama veya doktoruna sormalısın.

Hamileliğin Kaçıncı Ayında Saç Boyanır

Hamile iken saç boyatmakta bir sorun görmeyen kadın doğum doktorları bebeğin oluşum evresi olan ilk 12 haftada saçların boyatılmamasını belirtmişlerdir. Hamileliğinin ilk trimesterinden (gebeliğin ilk 3 ayı) sonra saçlarını boyatabilirsin. Bu da hamileliğin 4. ayına denk gelmekte.

Hamilelikte Saç Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Evin salonlarının iyi havalanmış olmasına ve kimyasal kokunun evde yok olmasına dikkat ediniz.
  •  Derin ve keskin temas etmesinden dolayı da kimyasalı solumak da bebeğin için tehlikeli olabilir.
  • Saçını boyamadan ilk etapta boyayı cildinde test et ve alerjik etki yapmadığından kesin olarak emin olunuz.
  • Boya sonrasında duş alarak temas edilen yerler iyice bol su ile yıkanmalıdır. Durulama işlemi sırasında saçlarında boya olmamasına dikkat et.
  • İçeriğinde amonyak bulunan boyaları saçlarınıza uygulayın.
  • Saç boyama işleminde mutlaka eldiven kullanmalısınız.
  • Saç boyası uygulama işlemini iyice okuyarak yapınız.
  • Saç boyası ile kaş ve kirpiklerini kesinlikle boyama.
  • Aynı durum yukarıda saymış olduğumuz faktörler saçlarını kuaförde boyatacaksan da geçerli. Şayet saçlarını tamamen boyatmak konusunda için rahat değilse, tek renk yerine röfle yaptırmak da bir tercih yapabilirsiniz. Röfle yapılırken boya saç derisiyle temas etmeyeceği için zararlı durum yok olmuş olacaktır.

Hamilelikte Hangi Saç Boyası Kullanılır?

İlk olarak şunu belirtmek isterim ki saç boyaları ürünün bitkisel olması onun tamamen zararsız olduğu anlamına gelmiyor. Fakat şunu ifade edeyim ki saçlarını boyamaya karar verdiysen organik, doğal ve kimyasal madde içermeyen saf bitkisel boyaları ile saç boyama işlemi uygulamalısınız.

Mümkün olan en kısa zamanda olumlu sonuç verecek ve kimyasal içeriği en az minimum olan boyaları tercih ediniz. Doğal kınanın (yeşil kına) kimyasal içerikli saç boyalarına iyi bir alternatif olduğunu olarak kullanılabilir. Uzmanların, gebeliğin ilk 3 ayından sonra saç boyatmakta bir sorun teşkil etmediklerini belirtiyorlar. Bu dönemi geçtikten sonra saçına kına yakmanda herhangi bir zararı yok.