Hamilelikte Değişimlerin Sebepleri Nelerdir

/ 9 Ağustos 2020 / / yorumsuz
Hamilelikte Değişimlerin Sebepleri Nelerdir

Hamilelik döneminde meydana gelen değişimlerin en büyük sorumlusu hamilelik dönemiyle tamamen değişen hormonlardır. Hormon dengesinin değişmesi, östorojen ve melanin hormonlarının pek çok değişikliğe neden olur. Bununla beraber de böbrek üstü bezlerinin yardımı ile meydana gelen kortizondaki artış, ciltte bulunan elastik lifler üzerinde etki eder ve değişime uğramasına sebep olur. Ciltteki aşırı gerilmeler nedeni ile de oluşan çatlaklar ve güneşin de etkisiyle ortaya çıkan lekeler de diğer olumsuz etkilere neden arasında sayılabilir.

Anne adaylarının yaptığı en büyük yanlış arasında olan bu rahatsızlıkların kalıcı olduğuna dair duydukları endişedir. Yani en çok psikolojik olarak etkilenmektedirler. Anne adaylarının bu dönemi geçici bir dönem olarak algılamaları hem bu dönemi daha kolay atlatmalarını sağlayacak hem de leke, sivilce gibi cilt sorunlarının strese ve kaygıya bağlı olarak artmasını engelleyebilirler Psikolojik etkilerin dışında bir de fizyolojik etkileri vardır. Bunların başında ise kaşıntı ve enfeksiyon kapma riski gelmektedir. Bu dönemde anne adaylarının yapması gereken acil olabilecek durumlarda bir uzman hekime başvurmaktır.

Bazı cilt problemleri kalıcı olurken pek çoğu ise doğum sonrasında kendiliğinden yok olur. Özellikle ciltteki koyu lekeler, akne problemleri, kaşıntı ve kızarıklıklar doğum sonrasında gider fakat ki et benleri ve çatlaklar yüksek oranda kalıcı olarak kalabilir.

Cilt Sorunlarına Karşı Önlem Alınabilir mi?

Değişimlerin en büyük nedeni ise hormonlar olduğu için hormonal dengeyi düzenleyici doğal besinlerden tüketmek gerekir. Daha çok görülen cilt sorunlarının başında gelen cilt lekelerinin daha fazla koyulaşmasını ve yayılmasını önlemek için güneşe karşı da önleminizi almanız gerekir. Lekelerin artmasına neden olan ve güneş ışınlarından korunmanın en iyi yolu güneş koruyucular ve hamilelik süresince katkı maddeli gıdalardan uzak durup doğal beslenmek gerekebilir.