Gebeler Folik Asit Neden Kullanmalı

/ 28 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Gebeler Folik Asit Neden Kullanmalı

Genellikle hamileliğin ilk haftalarında kadın doktorlarınız hemen folik asit kullanımına başlarlar dimi? Peki bunun nedeni nedir? Bu konulara hakkında bilgiler içererek devam edecek yazımız.

Folik Asit Nedir?

Folik asit, B vitamini gruplarındandır. DNA sentezi ve hücre bölünmesi durumdan önemli yer almaktadır. Folat ya da B9 vitamini olarak da adlandırılır.

Folik Asit Faydaları Nelerdir

Folik asit vücutta kan yapımı, yeni hücre oluşumu, DNA sentezi gibi önemli biyolojik durumlarda katkı sağlar. Folik asitin damar sertliğini önleyerek kalp krizi, bunama ve felç gibi ciddi rahatsızlıklara kötü hastalığın oluşmasına engel olmaktadır. Hamilelikte, hatta hamilelik öncesinde tavsiye edilen folik asit alınması ise anne adayının sağlıklı bir gebelik yaşaması için ve bebeğin gelişiminde oluşabilecek problemlerin önüne geçmek için önemlidir.

Folik Asit Eksikliği Nasıl Anlarız

Vücutta yeterli miktarda folik asit olmadığında kansızlık, unutkanlık, aşırı yorgunluk, baş dönmesi, nefes darlığı gibi rahatsızlıklar görülebilir. Bu belirtiler diğer bir B grubu vitamini olan B12 eksikliğinde de olabileceğinden dolayı bir doktora danışmanız folik asit eksikliğinin anlaşılır olması için önemlidir. Bunun için doktora gittiğinizde kan tahlili yapılabilir ve kanınızda ne kadar folat ve B12 testlerine bakılır. Ve ona göre ilaç tedavisi verilir.

Gebe Bayanlar Neden Folik Asit Kullanmalı

Hamile kalmaya karar veren kadınlara genellikle erkenden folik asit takviyesi almaya başlamaları söylenir doktorları tarafından. Çünkü nu eksiklik hamile kalmayı da engelleyebilir. Hamilelik de alınmadıysa da hemen hemen tüm kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, hamile olduğunu öğrenen kadınlara folik asite başlamalarını tavsiye ederler.

Hamilelikten önce ve hamilelik boyunca alınan folik asit takviyesinin, bebeğin omurgasında ve beyninde oluşmasına engel ve zararlara karşı koruyucu olduğu biliniyor. Özellikle hamileliğin ilk haftalarında folik aside ihtiyacı daha fazladır. Neden derseniz bebeğin beyin ve spinal kord gelişimi 3. ve 4. haftalarda oluşur. Bu erken dönemde folik aside gereksinim duyulmasından ötürü hamile kalmadan önce annenin vücudundaki folik asit eksikliğini yerine konulmasında daha avantajlı olduğu düşünülür.

Folik asit kullanmak, sinir yolu fonksiyonları olarak bilinen beyin ve omurilik merkezli doğum hasarlarını önler. Açık omurga (spina bifida), en çok sinir yolu problemleridir. Bu problemler beyin hasarına ya da beyin gelişiminin yarım kalmasına neden olarak en ciddi vakalarda sakatlıklara sebep olabilir. Bu problemlerin çoğu (yaklaşık %70’i), folik asit tüketimi ile engel olunabilir.

Folik Asit Hangi Yiyeceklerde Bulunur

Mercimek

Folik ait yönünden bolca bulunan gıdalardan birisi mercimektir. Mercimeğin içinde demir, lif ve yavaş yanan karbonhidrat gibi birçok yararlı madde de bulunur. Kuru mercimeği, pişirmeden önce ıslatmanızı tavsiye ederim ve diğer bakliyatlarla karşılaştırıldığında pişirilmesi daha pratiktir.

 Yeşil Yapraklılar

Koyu yeşil yapraklı sebzeler yüksek miktarlarda vitamin içerir. Taze ıspanak, karalahana bu gruplar içerisinde yer alır. Mümkünse salatasını yaparak çiğ olarak da tüketmeniz daha çok önerilir.

Turunçgiller

Büyük bir portakal, 55 mg folat içerir.  Bu açıdan da Portakalı tek başına yiyeceğiniz gibi, tavukla ya da kereviz gibi sebzelerle pişirerek de tercih edebilirsiniz.

Kuşkonmaz

Buharda pişmiş kuşkonmaz, folik asit açısından oldukça zengindir. Ayrıca da Kuşkonmazı, yardımcı meze olarak kullanabileceğiniz gibi, bezelye gibi sebzelerle pişirerek ana yemek olarak da tercih edbilirsiniz.