Emzirme Döneminde Nasıl Beslenilmeli?

/ 7 Nisan 2022 / / yorumsuz
Emzirme Döneminde Nasıl Beslenilmeli?

Emzirme Döneminde Nasıl Beslenilmeli?

Emzirme Döneminde Nasıl Beslenilmeli? Yeni doğmuş bir bebeğin sağlıklı bir şekilde hayata tutunabilmesi ve yaşamı boyunca da sağlığını koruma altına alabilmesi için en ideal besin anne sütüdür. Doğal vetaze olan anne sütü, bebeğin midesinde kolay sindirildiği gibi anne ile bebek arasında kurulması gereken sevgi bağını da güçlendirir.

Bu neden ile emzirme döneminde annenin sağlıklı süt verebilmesi ve bebek belirli bir yaşa kadar alması gereken sütü alabilmesi için sağlıklı beslenmesi gerekir. Anneler, konularını araştırarak, dengeli beslenebilir ve sütünün artmasını da sağlayabilirler. Emzirirken bebeğe verilen sütün annenin almışolduğu besinlerin tamamı olduğu unutulmamalıdır.

Emzirme Döneminde Tüketilmesi Gereken Besinler

Emzirme döneminde annenin bebeğine vereceği sütün sağlıklı ve verimli olabilmesi için gün içerisinde tüketmiş olduğu besinlere ek olarak, dikkat etmesi gereken gıda ürünleri de vardır. Bebeğin gelişiminde ve büyümesinde etkiliolacak besinlerin başında şüphesiz ki su tüketimi gelir. Bu anlamda emzirme döneminde anneler günde ortalama 3 litre mutlaka sıvı almalılar.

Kalsiyum yönünden zengin olan süt, yoğurt ve peynir ürünleri günlük olarak düzenli bir şekilde yenilmeli, protein bakımından oldukça verimli olan yumurta da haftada 3 veya 4 defa mutlaka tüketilmelidir. Genellikle akşam öğününde tüketilen yemeklerin içerisine veya beraberinde  maydanoz, yeşil biber, portakal, mandalina, domates gibi C vitamini yüksek olan ürünler alınmalıdır.

Gaz Yapıcı Yiyeceklerden Uzak Durulmalı

Anneler doğumdan sonraki haftalarda başlayan emzirme döneminde, bebeğinin gelişim ve büyümesi için tüketmesi gereken besinler olduğu gibi bebeğin, herhangi bir sağlık problemi ile karşı karşıya kalmaması için bazı besinlerden uzak durmalıdır. Emzirmedönemin bağırsak fonksiyonları normal çalışmadığı için çiğ sebzelerden, üzüm, greyfurt gibi asit oranlı meyvelerden, karnabahar, brokoli, pırasa gibi pişmiş sebzelerden, kuru baklagillerden uzak durmalıdır.

Özellikle de ezogelin ve mercimek çorbasından, asitli ve soğuk içeceklerden mutlaka uzak durmalılardır. Emzirme döneminde tüketilen besinlerene kadar dikkat edilirse süt verimliliği de o kadar artış gösterir. Buna bağlı olarak hakkında detaylı bilgi sahibi olmak önemlidir.

Anne Sütü Saklanır Mı?

Anne ve bebeğin çeşitli nedenlere bağlı olarak ayrı kalması gerektiği durumlarda, anne sütünü saklamak elbette ki mümkün. Ancak anne sütünün bebeğe taze bir şekilde verilmesi için dikkatli muhafaza edilmelidir. Anne sütünün uzun süreli saklanması gereken durumlarda sert plastikten yapılmış veya cam olan kaplar tercih edilmelidir.

Kısa süreli muhafaza işlemlerinde ise plastik poşetler tercih edilebilir. Ayrıca anne sütleri konuldukları kaplarda az miktarda koyulmalı ve açıldığında hepsinin tüketilmesi gerekir. Emzirme döneminde nasıl beslenilmeli araştırmalarının yanı sıra süt muhafaza püf noktalarına da göz atmakta fayda var.

Tavsiye

Fındığın Faydaları Nelerdir?