Doğumdan Sonra Anne Vücudunda Neler Oluyor

/ 7 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Doğumdan Sonra Anne Vücudunda Neler Oluyor

Anne olmanın en eğlenceli yanı sanırım büyük memeler fakat memeler implant seti gibi değiller. İlk doğum yaptığınızda memeleriniz sütle dolu olacağından dolayı da ağrı yapabilir. Uzmanlara göre emzirmeye başladıktan sonra bu ağrı yavaş yavaş geçer. Fakat bebeğiniz emmiyorsa, vücut süt üretimini durdurana kadar ağrı devam eder.

Doğumdan sonraki zamanlarda ise en kötü belirti olarak olsa da emzirmekle veya uzman görüşüne göre meme masajları, sıcak veya soğuk su torbaları, meme pompalama gibi ürünler temin ederek bu rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz. Emzirme ağrıyı azaltabilir fakat ağrı hala devam ediyorsa ılık suyla duş almayı tercih edebilirsiniz. Spor sütyen kullanarak da memelerinize destek verebilirsiniz. Doğumdan sonra anne vücudunda neler olur?

Kabızlık: Uzmanlara göre gebelik hormonları bağırsaklarınızı olumsuz etkileyebilir. Buna dayanarak da doğum zamanında verilen ilaçlar da bağırsak hareketlerinizi olumsuz etkiler. Yine bir uzman görüşüne göre bağırsak hareketleriniz doğumdan sonraki birkaç gün içinde aynı fonksiyona devam eder. Şayet birkaç günden sonra hala kabızlık sorunu yaşıyorsanız günde 8 ila 10 bardak arası su içmenizi tavsiye ederim. Doğal ve hafif bir müsli olan kuru erik yemeyi de tercih edebilirsiniz.

Kelleşme: Gebelik saçlarınız için harika sonuçlar yaratabilir. Fakat bazen de tam tersi de doğumdan sonra olur. Uzmanlara göre hamilelik esnasında östrojen hormonunun seviyesi çok oldukça saçlar için harika sonuçlar ortaya çıkar, fakat doğumdan sonra seviye düştüğünden tam tersi bir etki yaratır. Yine uzmanlara göre çoğu bayan doğumdan sonra saç dökülmesi sorunu ile de karşılaşır, fakat kelleşme değil sadece fazla bir saç dökülmesidir. Saçlar bir süre sonra normale dönecektir

Kadınsal bölgelerde ağrı: Vücudunuzdan küçük bir bebek çıkarmak harika olabilir. Bir uzmana göreyse vajinayla anüs arasındaki alandaki herhangi bir baskı gözyaşı döktürecek kadar büyük bir acıya neden olabilir. Uzmanlara göre normal yolla doğum yapan bayanların %65 lik bir bölümünde dikiş atmaya gereksinim duyar. Şişkinlik ve batma belirtileri hızla iyileşme gösterir.