Doğum Kontrol Yöntemi Spiral

/ 7 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Doğum Kontrol Yöntemi Spiral

Doğum Kontrol Yöntemi olarak tercih edilen Spiral rahime yerleştirilen bir aparattır. Plastik olan spiral hormonlu ve bakır olmak üzere iki çeşittir. Bazı spiral tipleri bayanların vücuduna uygulandıktan sonra bağışıklık sisteminin kabul etmeyebilir bu açıdan da kötü koku yapabilir. Ancak bu nadir görülen bir durumdur. Spiral kullanımı %98’lik bir oranda gebelik yaşanmasını engellemeye destek olur.

Doğum Kontrol Yöntemi Spiral

Spiral kelimesi sarmal anlamına gelir. Erkek üreme hücrelerinin bayanların yumurtasına erişmesini engellemesi ile hamilelik yaşanmasına engel olur. Bir kez takıldıktan sonra özellikle bakır olan çeşitlerinde 10 yıl kadar hamileliğe engel olur. Hiçbir ilaçla etkileşimi de yoktur. Cinsel ilişkiyi engelleyecek ve kendini belli edecek bir alet değildir.

Spiral takılırken bazı bayanlarda ağrıya sebep olabilir. Fakat bu sürekli devam eden bir ağrı değildir. Takıldıktan sonraki birkaç ay gibi regl kanamalarında artma ve kanamaların uzun sürmesine daha çok olabilir. Fakat bu belirtiler 2 3 ay içinde geçer.  Unutulmaması gereken bir başka durum da spiral cinsel yolla bulaşan hastalıktan sizi korumaz. Sadece gebeliği engelleyici yardımcı bir alettir.

Spiral kullanmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Doğum Kontrol Yöntemi Spiral ile hamilelikten korunma yöntemi kesinlikle bir sağlık kuruluşunda ve bir doktor tarafından yapılmalıdır. Kendi başına uygulanan bir yöntem asla değildir. Kısa sürede hamilelik isteyen bayanlar tarafından kullanılmamalıdır. Çünkü Spiral uzun süreli bir koruma yöntemidir.

Spiral taktırmaya karar veren bayanların doktorlarına başvurarak asla gebe olmadıklarından emin olmaları şartı vardır. Zamanı geçen spiralin yerine hemen yenisi takılabilir. Yani bir süre rahim de takılı olmasın dinlensin ve beklemeye gerek yoktur. Spiral, halk arasında konuşulan gibi ne, kilo alıp vermek ve bel ağrısı gibi yan etkilere neden olmaz.

Bazı regl döneminin en az 10 gün geçmesi ya da vajinadan kötü koku gelmesi gibi belirtiler olduğunda hemen doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü Spiral yerinden oynamış veya süresi geçmiş olabilir. Bu durumlardan hiç birisi yaşanmıyorsa Spirali taktırdıktan sonraki ilk ayda ilk kontrole ve sonrasında da yılda en az bir kere kontrole doktora gidilmelidir.