Dış Gebelik Nedir?

/ 4 Aralık 2021 / / yorumsuz
Dış Gebelik Nedir?

Dış Gebelik Nedir?

Dış Gebelik Nedir? genellikle ve olması gereken şekli ile döllenmiş bir yumurta ile başlar. Normal Şartlarda döllenmiş yumurta rahmin iç yüzeyine yapışması gerekir. Peki Dış gebelik nedir? döllenmiş bir yumurta uterusun ana boşluğunun dış kısmına yerleşip, burada büyümeye başlar. Ve bu duruma verilen isim dış gebeliktir. Dış gebeliğin bir diğer ismi de ek topik gebeliktir. Dış gebelik normal bir süreç içerisinde normal bir şekilde ilerleyemez. Döllenmiş yumurta rahim dışında yaşamını yitirir ve büyüyen bu doku eğer doğru bir şekilde tedavi edilmezse kanamalar meydana gelir ve bu kanamalar hayatı tehlikeye sokabilir.

Dış Gebelik Neden Olur?

"<yoastmark

Dış gebelik nedir? Sorusu hep merak edilen ve cevabı bir türlü tam olarak verilemeyen bir sorudur. Dış gebelik: döllenmiş olan yumurta uterusun ana boşluğunun dış kısmına yerleşip büyümesi olayıdır. En yaygın olarak görülen dış gebelik türü tubal gebeliktir. Bu tür ektopik gebelik esnasında yumurta uterusa giderken, çoğunlukla fallop tüpün de bir iltihaplanma görülür ve fallop tüpünün iltihaplanması sebebi ile hasar görür ve şekilsiz olduğu için orada sıkışıp kalır. Bir takım hormonal dengesizlikler meydana gelir. Bu sebepten ötürü de döllenmesi gerçekleşmiş olan yumurtanın anormal bir şekilde gelişimi de dış gebeliğin ortaya çıkmasında rol oynayan etkenlerdendir. Birçok etken bireyin dış genelik geliştirme riskini artırabilir. Bunlarda en önemlisi olanı bir önceki gebeliğin de dış gebelik olmasıdır. Bel soğukluğu ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da dış gebelik riskini arttırır.

Dış Gebelikte Nasıl Önlenir?

Dış gebeliği engellemenin bir yolu yoktur. Ancak dış gebelik riskini azaltmanın bazı yolları vardır. Öncelikle Dış gebelik döllenmiş yumurtanın uterusun dışında kalması olayıdır. Dış gebelik oldukça riskli bir durumdur. Dış gebelik riskini azaltmanın yolları arasında cinsel partner sayısını sınırlama, sigara içimi konusunda dikkat edilmesi gerekilir. Normal şartlarda gebe bayanlar başlangıç aşamasında dış gebeliğin belirtilerinden herhangi birini fark etmeyebilirler. Bazı dış gebeliklerde normal gebeliklerde olduğu gibi belirti olarak adet zamanında adet görmeme, meme hassasiyetişikâyeti ve bulantı gibi hamileliğin ilk erken belirtilerine rastlanabilir.