Çocuklu Evlerde Dikkat Edilmesi Gereken Temizlik Kuralları

/ 29 Ekim 2020 / / yorumsuz
Çocuklu Evlerde Dikkat Edilmesi Gereken Temizlik Kuralları

Temizlik sadece evlerimizde yapılması gereken bir konu değildir. İş yerlerimizde, piknik de yani kısacası her yerde. Özellikle çocuklu ebeveynlerin çok daha dikkatli olmaları gerekmekte. Eve giren çıkan misafirleriniz hasta olması bağışıklığı henüz zayıf olan bebeğiniz ve çocuğunuzu hasta edebilir. Bu konularda daha hassas davranmalısınız.

Dikkat edilmesi gereken hijyen konuları

Çocuklu evlerde bulaşıcı hastalıkların nedeni çoğunlukla hapşırma, öksürük solunum yolu ile havaya karışan damlacıklar, zararlı mikroorganizmalar ile bulaşmış yiyecekler, su, ortak kullanılan alanlar ve temas edilen her yere bulaşır. Evinizi sık sık havalandırın mikroorganizmalar ancak bu şekilde yok olurlar. Yerler düzenli silinmelidir. Fakat temizlik için kullanılan deterjanlar konusunda aşırıya kaçmayın. Kimyasallar içeren deterjanlar yerine sabun bazlı deterjanlar kullanmanız sağlık açısından çok daha doğru bir tercih olacaktır. Çocuğunuz daha çok yer ile temasından dolayı yerde halı gibi toz tutan sergiler yerine tüysüz, toz tutmayan halılar tercih edilebilir. Hasta kişiler mümkünse evinize gelmesin. Temizliğinden emin olduğunuz içme suları kullanılmalıdır. Sebzeler iyi yıkanmalıdır. Sebze üzerine tuz veya sirke dökülür mikroplar kırılmalı. Çocuklarınıza dikkat etmeniz gereken konulardan biri de Sucuk, et gibi et ürünleri iyice pişirilmeli çiğ tüketilmemeli. Parazit hastalıkların bir kısmı iyi pişmemiş etler, iyi yıkanmamış sebzeler ile bulaşır. Kıl kurdu gibi parazitler de tırnak diplerinde olduğundan dolayı iyi yıkanmamış iç çamaşırları ve çarşaflar ile bulaşabilir. Bu açıdan Çocukların tırnakları düzenli olarak kesilmelidir.

Çocuklarınıza doğru el yıkamayı uygulatmalısınız. İç çamaşırları ve çarşaflar ütülenmelidir. Mikroplar yok olmuş olacaklar. Mutfakta açıkta kalmış yiyecekler ve çöpler böcek ve sineklerin ortaya çıkmasına sebep olur. Bundan ötürü de böcek ve sinekler için davetiye çıkarmış olacaksınız. Mutfak tezgahları ve kullanılan aletler iyi temizlenmelidir.  Sürekli kullanılan havlular veya temizlik bezleri iyi ve sık yıkanmalı sıcak suda zararlı mikroorganizmaları yok etmiş olacaksınız. Tek kullanımlık bezler veya kâğıt havlular kullanmanız daha mantıklı bir karar olacak. Özellikle banyolardaki yüksek nem oranı da mikroorganizmaların üremesi için iyi bir ortam olduğundan dolayı banyo iyi temizlenmeli. Kapı kolları, musluklar, elektrik aletleri temas edilen her yer sirkeli su ile temizlenmeli.