Çocukların Ateşlerini Düşürmek için Ne Yapmalı

/ 24 Ekim 2020 / / yorumsuz
Çocukların Ateşlerini Düşürmek için Ne Yapmalı

Bebek ve çocuklarınız da ateş ne yapılırsa yapılsın olası bir hastalık nedeni olarak ateş yükselmesi olabilir. Anneler bu konuda daha bilinçli olmalılar veya çevrelerinde bilgili kişilerden yardım alabilirler. Aynı zamanda bebeğiniz diş çıkarma dönemlerinde ve Aşı sonrası oluşabilecek ateşler ortaya çıkabilir. Bu konuda çok endişe etmenizi gerektirecek bir konu yok.

 

Bebeğiniz veya bebeklik dönemlerinden çıkmış olan küçük çocuğunuz solunum yolları hastalıkları nedeni ile de üşütmüş olabilir ve buna ilişkin olarak ateşi yükselmiş olabilir. Bunu önlemenin birçok yolu var. Çocuğunuzun ateşi 36 derecenin üstünde ise ve çıkmaya devam ediyorsa hemen müdahale etmelisiniz. Hemen ılık bir banyo yapacağınız bu ılık su ile ateşini düşürmüş olacaksınız. Ilık banyosunun ardından ise yine ateş yükseliyor ise 39-40 bebeklerde ve çocuklarda en tehlikeli ateşlerdir. Doktora görünmesi gerekir. Zaten gittiğiniz de doktorunuz size ateş düşürücü şurup veya fitil verecektir. Bunları kullanmanız ateşini düşürmesinde etkili olacaktır.

Çocuğunuzun ateşi çok yüksek ne yapabilirsiniz aşağıdaki maddeleri inceleyiniz:

  • Çocuğun bulunduğu ortam serinletilmeli bu şekilde daha rahat nefes alıp verebilmesi ve ateşinin düşmesini sağlayacaktır.
  • Çocuğun üzerinde ince ve sıkmayan kıyafetler olmalı, kalın battaniyeler ile üzeri örtülmemelidir.
  • Islak ılık bezlerle kompres yapılmalıdır. Alnına ve koltuk.
  • Ateş, vücutta sıvı kaybına neden olduğundan dolayı bu nedenle bol ılık sıvı gıdalar verilmelidir.
  • Doktorun önerdiği ateş düşürücü ve şuruplar çocuğun yaşına kilosuna göre verilebilir.
  • Soğuk değil Ilık su ile banyo yaptırılmalıdır buzlu su uygulaması doğru bir yaklaşım değildir sakın yapmayınız.
  • Kafanıza göre aspirin veremezsiniz.
  • 1 -3 ay bebeklerde ateş yüksekliği durumlarında hiçbir müdahale edilmeden direk doktora gidilmelidir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bebeklerde ve çocuklarda ateş durumunda yapılması gereken konuları ele aldık. İncelemenizi tavsiye edrim.