Çocuklarda Ceza Nasıl Olmalıdır

/ 25 Eylül 2020 / / yorumsuz
Çocuklarda Ceza Nasıl Olmalıdır

Ceza çocuk yetiştirmede kafa karıştırsa da bu tartışmalara açık bir konu. Kimi eğitimciler ya da psikologlar cezanın davranış eğitiminde etkili olduğunu belirtirken kimi uzmanlar da cezanın çocuğun ruhsal gelişimine zarar verdiğini açıklamasında bulunmaktadır. Durum böyleyken ebeveynler de çocuklarının eğitiminde ceza vermeye ve daha etkili olması konusunda kanaat getirmekteler.  Ayrı da konusunda kararsız kalabilirler.  Uzmanlarda bu konuda kararsız olabiliyorlar.  Çocuklarda kötü davranışlar ceza ile çözülebilir mi? Konusunda farklı yaklaşımlar olabilir.

Ebeveynler çocuğa ceza vermeden önce yapmadan istenmeyen davranışı çocuğun sebep yaptığını iletişim kurarak sorgulamaları gerekir. Yani çocuk ebeveyninden korktuğu için mi yalan söylüyor, depresyonda olduğu için mi acaba ders çalışmıyor, ya da dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olduğu için mi ders başarısı düşük ya da kaygısı arttığı için mi tırnak yemeye başlamış ebeveynler tarafından takip edilmesi gerek konular arasında sayılır.

Çocuklarda olumsuz olarak adlandırılan davranışlar, psikolojik sebeplere bağlıdır. Cezalandırmak istediğiniz davranış aslında çocuğun psikolojik ihtiyacının yeterince karşılanmadığının bir işareti olabilir. Ceza vermek yerine ilk olarak çocuk bu davranışı neden yapma ihtiyacı duyuyor ve ebeveynin kendine sorabilmesi gerekir. Şayet ki ebeveyn sebebini tahmin edebiliyorsa bunu ceza ile değil ihtiyacı olan sevgi, ilgi ya da disiplin ile çözebilmesi gerekir.

Ebeveynlerin ceza yerine çocuğa uygulayacağı sağlıklı disiplin yöntemi iletişim kurarak bu sorunun üstesinden gelmeleri gerekir. Fakat bunu yaparken de yine çocuğun duygularını hedef almadan yalnızca davranışı hedef alarak yapmaları gerekir.

Örnek verecek olursak tabi ki ebeveyn ödevlerini vaktinde yapmayan çocuğu tablet kullanmayı ve bilgisayar kullanmayı yasaklamak doğru bir yaklaşım değildir ama bunu yaparken çocuğun duygularını hedef almış olur ve bu uyguladığı yöntem mahrum bırakma değil bir ceza olur.