Çocuğunuzu Korumak için Ne Gibi Önlemler Alınmalı

/ 3 Ağustos 2020 / / yorumsuz
Çocuğunuzu Korumak için Ne Gibi Önlemler Alınmalı

Yazın yeterince su tüketilmediğinden dolayı da güneş altında uzun süre kalınmasına, açıkta satılan yiyecekler tüketilmesinden hijyenik olmayan denize veya havuza girilmesine dek birçok etken yaz aylarında çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Temiz olmayan ve yeterli olmayan deniz veya havuza girmek ishalin yaz aylarındaki en önemli sebeplerinden birini oluşturuyor. İshalde gereksiz yere kullanılan antibiyotik yarar yerine zarar veriyor, ishalin süresini daha da çok artıyor.

Bu sebeple hekimin önerisi olmadan antibiyotikten kaçının. İshal sırasında çocuğunuz anne sütü alıyorlarsa emzirmeye kesinlikle ara vermeyin, aksine daha çok 6 aydan büyük çocuğunuzun sık sık sıvı almasını, bol su içmesini sağlayın. Evde hazırlanmış ayran, muz, elma suyu gibi çeşitli meyveleri içmesine dikkat ediniz. İshal sırasında kesinlikle şekerli, yağlı, yüksek kalorili besinler ve inek sütü vermeyin.

Alınacak Önlemler

İshalden korunmak için çocuğunuzun yemek öncesi ve tuvalet sonrası ellerini yıkamasını ve kurutmasını sağlayın.

Küçük bebekleri havuza sokmayın, büyük çocuklara havuz suyunu yutmamaları gerektiğini muhakkak alıştırın. Yaz aylarında besinleri buzdolabında bekletin. Çiğ sebze ve et kesmek için kullanılan tahta kullanılan araçları ayrı yerde bulundurun. Meyvelerin kabuğunu soyun. Soyulmadan tüketilen meyve ve sebzeleri 20 dakika sirkeli veya tuzlu suda bekleterek de sonra temiz su ile tekrar duruladıktan sonra yedirin.

Dış Kulak Yolu İltihabı

Kulakta yabancı bir cisim ya da temizleme ve kaşınma sonrası kulak kanalı derisinin zararları sebebi ile de oluşuyor. Nemli durumlarda, yüzücülerde daha sık görülüyor.

Ağrı çok olursa da ağrı kesici verip, akıntıyı emmesi için kulağına pamuklu bir bez koyabilirsiniz. Doktora başvurun. Doktorun vereceği antibiyotikli damla yaklaşık üç gün içerisinde hastalığı tedavi ediyor.

Alınacak Önlemler

Kulağını temizlemek için pamuklu çubuklar sokmayın, iltihap temizlenene kadar kulağına su kaçmamasına dikkat edin.