Çikolata Kisti olan Bayanların Tedavi Yöntemleri

/ 6 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Çikolata Kisti olan Bayanların Tedavi Yöntemleri

 Çikolata kisti olan bayanların yapması gereken ilk şey hemen doktor yardımı almaları tavsiye edilir. Başvurmadan bir zaman sonra da kistin izlenmesi çok daha doğru bir yöntem olacaktır. Şayet yapılan testlerde ise tümör belirtileri olan Ca125 değerinde yükseklik yaşanmış ve çikolata kistinin çapının 5 cm’yi artmış ise bu hastaya cerrahi tedavi yapılması kararı uygulanabilir. Yapılacak cerrahi uygulama ile öncesi kadının yumurtalık kapasitesi incelenmeli ve çocuksuz olan hastalarda buna uygun bir yöntem yapılmalıdır.

Gebe Kalamama Şikâyeti Olan Kadınlarda Tedavi Yöntemi

Bu hastalarda dikkat edilmesi gereken ilk konu ise yumurtalık rezervinin incelenmesidir. Şayet ki hastanın yumurtalık rezervi yeterliyse ve kist tek taraflı olarak yerleşmişse, bayanın yaşına bakılarak bir yıla kadar kendi kendine hamile kalması olabilir. Eğer kadının yaşı 38’ den fazla ise ve kist iki tarafta da varsa gebelik için en iyi çözüm tüp bebek tedavisi uygulaması yapılmalıdır.

Çikolata Kistinde Kullanılan Tedavi Yöntemleri

İlaç Tedavileri: Bu tedavideki asıl amaç hastanın ağrılarının azaltılmasıdır. Özellikle adet döneminde ortaya çıkan ağrılı krampların azaltılması için ağrı kesiciler yararlı olmamaya başladığında farklı tedavi yöntemleri denebilir.

Hormon Tedavisi: Hastaya yapılacak olan hormon tedavisi ile çikolata kistinin yok edilmesi veya etkisini azaltılması beklenir. Dışarıdan alınacak olan hormon tedavisi ile çikolata kisti dokusunun büyümesi iyileştirilebilir. Ancak bu asla kalıcı bir çözüm olmayacaktır.

Gözlem: Herhangi bir şikayeti olmayan hastalarda kullanılan bu tedavi yönteminde hastanın sadece imceleme yapılır. Hastanın durumu testlerine ve şikayetleri var mı devam ediyor mu incelemesi yapılır.

Rahmin ve Yumurtalıkların Alınması: şayet ki çikolata kisti hastada şiddetli bir etkiye sebep oluyorsa ve hastanın zaten çocuğu varsa yapılması gereken en doğru tedavi uygulaması rahim ve yumurtanın alınması olacaktır. Fakat bayanlarımız korkmasın bu hiçbir şeyi değiştirmez çünkü sadece çocuk sahibi olamayacaklar. O kadar.

Kombine Edilmiş Tedaviler: Bu tedavi şeklinde ilaç tedavisi ve cerrahi müdahale aynı anda gerçekleştirilir.